Polska pomoc

X edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC

22 listopada w warszawskiej Kinotece rozpocznie się X edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych #HumanDOC. Będzie to niezwykłe wydarzenie dla fanów kina, bowiem Festiwal #HumanDOC to blisko 30 zaangażowanych społecznie dokumentów - pięknych obrazów, poruszających historii, których siłą jest nieuchronna świadomość realności przedstawianych zdarzeń. Do tego aż dziewięć spotkań z filmowcami z Polski i zza granicy.

Głównym pokazom w Kinotece będą towarzyszyć projekcje w stołecznych kinach Amondo, Staromiejskim Domu Kultury oraz w Kuchni Konfliktu. Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, organizatorzy zaplanowali dla widzów oprócz pokazów aż dziewięć dodatkowych wydarzeń – rozmowy z twórcami, panele dyskusyjne oraz, co jest tradycją Festiwalu #HumanDOC, Mistrzowskie Warsztaty Reżyserskie. Te ostatnie poprowadzi Olivier Sarbil, wielokrotnie nagradzany francuski reżyser filmów dokumentalnych i operator filmowy, a także laureat nagrody Emmy.

Z okazji obchodów X-lecia Partnerstwa Wschodniego wystąpi chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca, który zaprezentuje Odę do radości będącą Hymnem Unii Europejskiej oraz pieśni z krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji.

Zaś z Ewą Podgórską i Małgorzatą Wabińską, reżyserką i producentką Diagnosis – niezwykłego obrazu o mieście i jego mieszkańcach -  odbędzie się rozmowa o stanie polskiego dokumentu. Reżyser Jonathan Durant („Naszą Ojczyzną Jest Pamięć”) przypomni o polskich uchodźcach w Afryce. Trzydniowe spotkanie z dokumentem zakończy gala rozdania nagród oraz polska premiera przepięknego i ważnego dokumentu – „Droga do Raju”, w reżyserii Danielle Ryan i Jamesa Sherwood’a.

Pod koniec listopada odbędzie się szereg pokazów w kinach studyjnych na terenie całej Polski (m.in. Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Krakowie, Koninie, Zamościu i Gdańsku). Wybrane filmy będzie można obejrzeć na platformie internetowej www.vod.pl.

Szczegółowy program znajduje się na stronie organizatora: http://festival.humandoc.pl/.

Festiwal HumanDoc jest dofinansowany ze środków polskiej współpracy rozwojowej Polska pomoc.

 

w górę

Tagi