Polska pomoc

Susza już nie taka straszna dla mieszkańców dystryktu Nawur w Afganistanie

Nawur to górzysty dystrykt prowincji Ghazni. Ubodzy mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa. Każdego roku zmagają się z problemami związanymi z wodą - wiosną są to powodzie, latem susze. 

Surowy klimat afgański sprawia, że już od czerwca doliny pokryte roślinnością zamieniają się w kamienistą pustynię. Krótki okres wegetacyjny powoduje, że uprawy miejscowej ludności starczają jedynie na pokrycie bieżących potrzeb. Niejednokrotnie zapasy kończą się zimą a na skutek nieprzejezdnych dróg nie ma możliwości ich uzupełnienia.  Aby poprawić sytuację życiową mieszkańców dystryktu polska część Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT) Ghazni realizuje projekt polegający na budowie zapory wodnej. Zgromadzona dzięki niej woda pozwoli na nawadnianie okolicznych pól i tym samym zwiększenie plonów. Susze nie będą już tak dotkliwe w skutkach a większe uprawy pozwolą na zgromadzenie dodatkowych zapasów na czas zimy.

Zapora zostanie zbudowana w jednej z dolin, która do tej pory była szlakiem łączącym sąsiednie wioski. W celu zagwarantowania przejazdu pomiędzy miejscowościami w ramach projektu powstanie nowa , utwardzona droga, która będzie jednocześnie znacznie krótsza od dotychczasowej.

Realizacja projektu zbliża się ku końcowi. Mieszkańcy cieszą się nie tylko z nowego obiektu, ale również z tego, że część z nich była zatrudniona przy pracach, dzięki czemu mogli powiększyć skromne dochody swoich rodzin. 

Projekt nr 836/2011 „Zapora wodna w dolinie Tal Bulagh w dystrykcie Nawur", którego budżet wynosi 425 066 zł, jest finansowany przez MSZ w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej na rok 2011.

Więcej o projektach realizowanych przez PRT można przeczytać na stronie http://www.isaf.wp.mil.pl/pl/123.html

w górę

Tagi