Polska pomoc

Ręcznie tkane dywany - tradycyjne rzemiosło pomysłem na lepszą przyszłość

Dywany produkowane na wschodzie od wieków były dobrem luksusowym pożądanym przez wielu Europejczyków. W Afganistanie istnieje długoletnia tradycja tkania dywanów. Kobiety z dystryktu Nawur przekazywały ją sobie z pokolenia na pokolenie. Dzięki projektowi zrealizowanemu przez polsko-amerykański zespół PRT Ghazni sto kobiet z tego regionu miało okazję podnieść swoje kwalifikacje w zakresie tego tradycyjnego rzemiosła.

Uczestniczki projektu mogły nauczyć się między innymi zasad czytania map projektów dywanowych oraz technik pozwalających na wyrób produktów wysokiej jakości. Utkane przez nie dywany zostały sprzedane lokalnemu przedsiębiorstwu, które dokona prac wykończeniowych a następnie przeznaczy dywany z Nawur na eksport.

W ramach przedsięwzięcia w czterech wioskach dystryktu (Podina, Chah Asb, Sabz Sang, Shahr-e Khawad) utworzone zostały centra tkania dywanów. W każdym z tych centrów uczestniczki projektu przez sześć miesięcy, po pięć dni w tygodniu, brały udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Za wykonaną pracę uczestniczki otrzymały wynagrodzenie.

Aktywizacja zawodowa kobiet z dystryktu Nawur przyczyni się do poprawy sytuacji materialnej ich rodzin i pozytywnie wpłynie na rozwój społeczności lokalnej.

Szkolenie zostało sfinansowane ze środków wieloletniego programu współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2012 r.

w górę

Tagi