Polska pomoc

Produkcja kołder drogą do aktywizacji zawodowej

Coraz więcej afgańskich kobiet aktywnie włącza się w materialne utrzymanie swojej rodziny dzięki projektom polskiej pomocy. Jedną z tradycyjnych umiejętności, z których słyną afgańskie kobiety jest wyszywanie kołder. Nawiązując do tej tradycji polsko-amerykański zespół PRT Ghazni, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przeprowadził w 2012 roku projekt, którego celem było zachęcenie Afganek do podjęcia działalności zarobkowej.

Każda z 25 uczestniczek szkolenia własnoręcznie przygotowała zestawy pościeli składające się z kołder z poszewkami, poduszek z poszewkami i prześcieradeł. Zostały one następnie sprzedane po cenach rynkowych, a uczestniczkom projektu wypłacono wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Po zakończeniu szkolenia uczestniczki otrzymały na własność maszyny do szycia wykorzystane podczas nauki, co stanowić ma zachętę do kontynuowania działalności.

Projekt szycia tradycyjnych kołder był bezpośrednio powiązany z innym przedsięwzięciem realizowanym przez PRT Ghazni – wyposażeniem akademików dla centrum szkolenia nauczycieli w dystrykcie Jaghori, do których trafiły gotowe zestawy pościeli.

w górę

Tagi