Polska pomoc

Pomoc rzeczowa dla Kurdystanu

W dniach 18-19 października br. miała miejsce w Kurdystanie pierwsza, z kilku planowanych w projekcie Polskiej Akcji Humanitarnej, dystrybucja paczek żywnościowych i  higienicznych. W ramach działania udało się dotrzeć z pomocą do 1150 rodzin (około 6440 osób) przebywających w dystrykcie Khabat, w północnym Iraku.

Projekt PAH pt. „Polski Zespół Pomocy Natychmiastowej w Kurdystanie” odpowiada na podstawowe problemy humanitarne z jakimi obecnie zmaga się region Kurdystanu i Irak. Od początku 2014 r. w Iraku panuje jeden z najpoważniejszych, obok Syrii kryzysów na świecie. Działania wojskowe prowadzone w regionie zmuszają lokalną ludność do ciągłego przemieszczani się w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia i pracy.

Według danych UN OCHA ok. 3,2 milionów osób zostało przesiedlonych wewnętrznie (IDP) w wyniku konfliktu, a ponad 11 milionów potrzebuje pomocy humanitarnej. Sytuacja humanitarna jest bardzo zmienna i trudno jest zaplanować długotrwałe działania pomocowe na obszarach sąsiadujących z przestrzenią działań wojennych, czyli tam gdzie są najbardziej potrzebne.

Projekt PAH skupia się na zbudowaniu mechanizmu pomocy, który działaby skutecznie w takich warunkach. Polski Zespół Pomocy Natychmiastowej w Kurdystanie prowadzi działania mające na celu regularne badanie potrzeb i identyfikowanie osób spośród ludności wewnętrznie przemieszczonej oraz ludności lokalnej, którym pomoc jest najbardziej potrzebna. Takim osobom, w zależności od potrzeb, przekazywana jest natychmiastowo pomoc rzeczowa w postaci paczek żywnościowych, higienicznych oraz zimowych.

Projekt „Polski Zespół Pomocy Natychmiastowej w Kurdystanie” współfinansowany jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

w górę

Tagi

Kurdystan (1)
Irak (1)
PAH (3)