Polska pomoc

Polska pomaga uchodźcom na Bliskim Wschodzie

Potwierdzenie bardzo dobrego stanu relacji polsko-jordańskich, poparcie władz Jordanii w obliczu kryzysu syryjskiego oraz inauguracja dwóch projektów sfinansowanych ze środków polskiej pomocy rozwojowej były celem wizyty polskiej delegacji w Królestwie Jordanii.

- Jordania wykazała się bardzo dużą mobilizacją własnych środków i możliwości. Dała dowód dużej solidarności udzielając schronienia ludziom starszym, chorym, poszkodowanym. Teraz, gdy uchodźców jest ponad milion, oczekuje od wspólnoty międzynarodowej większego wsparcia. Chcemy wesprzeć władze jordańskie w udzielaniu pomocy uchodźcom - podkreśliła wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka, która przewodniczyła polskiej delegacji.

Ważnym punktem wizyty w Jordanii było otwarcie dwóch obiektów sfinansowanych ze środków polskiej pomocy rozwojowej. - Cieszę się, że polski rząd mógł wesprzeć otwarcie gabinetu lekarskiego w Mafraq - powiedziała wiceminister Wronecka, otwierając wyposażony przez MSZ gabinet lekarza ogólnego w ośrodku Caritas Jordan. - To jedyny miejscowy ośrodek, który świadczy także usługi medyczne - dodała. Z opieki w ośrodku w coraz większym stopniu korzystają uchodźcy z Syrii.

Podczas wizyty otwarto także plac zabaw w szkole podstawowej w Ramtha. - Projekty edukacyjne to przyszłość. Dzięki nim pomagamy młodemu pokoleniu Syryjczyków odbudować przyszłość swego kraju. Na placu zabaw dzieci będą mogły uprawiać sport i korzystać z normalnego życia - mówiła wiceszefowa MSZ. Dziękując za polską pomoc wiceminister edukacji Jordanii Mohammed Alakour podkreślił, że ze względu na wojnę w Syrii ponad 150 tys. uczniów syryjskich uczy się w jordańskich szkołach. - Są traktowani na równi z uczniami jordańskimi - zaznaczył.

Polskie wsparcie dla społeczeństwa lokalnego w Jordanii, w tym także uchodźców syryjskich, realizowane jest m.in. za pośrednictwem grantów Ambasady RP w Ammanie. Na przestrzeni ostatnich lat Polska przeznaczyła 232 tys. euro na dofinansowanie zrealizowanych przez placówkę 17 projektów w ramach małych grantów, obejmujących projekty rozwojowe i humanitarne. Dodatkowo, w odpowiedzi na kryzys syryjski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych dofinansowało w latach 2012-2014, dwa projekty Caritas Polska realizowane w jordańskiej szkole w Mafraq na rzecz uchodźców syryjskich, przeznaczając na ten cel prawie 400 tys. euro. Celem polskiej pomocy jest szerzenie edukacji i integracja społeczna dzieci syryjskich uchodźców oraz wspieranie rozwoju zawodowego młodzieży syryjskiej przybyłej do Jordanii z powodu konfliktu w ich kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi aktualnie konkurs dotacyjny na realizację projektów humanitarnych w 2016 r. w  Jordanii, Libanie oraz w Autonomicznym Regionie Irackiego Kurdystanu skierowanych m.in. do osób przesiedlonych wewnętrznie i uchodźców oraz ludności lokalnej. Konkurs zostanie rozstrzygnięty pod koniec stycznia 2016 r. Jego całkowity budżet wynosi 4 mln złotych.

w górę

Tagi