Polska pomoc

Polacy wspierają strażaków w Sudanie Południowym

W Aweil (Sudan Południowy) trwają szkolenia przeciwpożarowe i przeciwpowodziowe dla strażaków, podczas których uczą się m.in. zabezpieczania miejsc zagrożonych zalaniem i udzielania pierwszej pomocy. Na rzecz miejscowej straży przekazany został również sprzęt niezbędny do przeprowadzania akcji ratowniczych. Wśród dostarczonego wyposażenia są: samochód terenowy, sprzęt do gaszenia oraz motopompy o łącznej wartości 169 tys. zł. Ponadto we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk podjęto prace nad systemem ostrzegania o powodziach. Udało się już przygotować mapę obszarów zagrożonych powodziami, która będzie wykorzystywana do wczesnej oceny ryzyka i ewakuacji ludności.

Wsparcie dla strażaków jest przekazywane w ramach projektu „Zwiększenie zdolności reagowania straży pożarnej stanu Północny Bahr El-Ghazal na powodzie i inne klęski żywiołowe” wdrażanym przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Partnerem w realizacji projektu jest stanowa straż pożarna w Aweil. W działania projektowe zaangażowani są również strażacy z polskich jednostek straży pożarnej.

Media południowosudańskie wykazują duże zainteresowanie polskim projektem. Świadczy o tym m.in. trzykrotne ukazanie się na lokalnym portalu informacji o szkoleniach oraz akcji strażaków przeszkolonych przez Polaków. Zachęcamy do odwiedzenia profilu Fundacji PCPM na FB oraz jej strony internetowej.

Całkowity koszt projektu wynosi 614 324 zł. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2013 r.

w górę

Tagi