Polska pomoc

Otwarcie biblioteki i centrum edukacyjnego LibrAfrica dzięki wolontariuszom

Środa, 21 sierpnia to ważna data dla społeczności Rugando w Ugandzie. Tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie biblioteki i centrum edukacyjnego LibrAfrica.

Ponad półtora miesięczna praca wolontariuszy Fundacji Nauka dla Rozwoju w ramach projektu „Słowa Tworzą Świat”, realizowanego dzięki środkom Polskiej pomocy, została finalnie zwieńczona wspólnym świętowaniem. Zadaniem uczestników programu wolontariat Polska pomoc było zorganizowanie systemu zarządzania i wyposażenia biblioteki szkolnej. Ceremonia rozpoczęła się od meczu nauczycieli i wolontariusza przeciwko uczniom, który zakończył się remisem 0-0. Po wysiłku sportowym gospodarze i goście udali się do głównej sali szkoły podstawowej St. Mary’s w Rugando.

Wolontariusze Anna i Mateusz przed budynkiem biblioteki i centrum w Ugandzie

To tutaj wolontariusze Anna Markowska i Mateusz Krawczyk, władze dystryktu, dyrektor szkoły Kato Amos oraz jej założyciel ksiądz Charles – wygłosili przemówienia. W trakcie uroczystości odbyło się przedstawienie muzyczne, występ taneczny oraz konkurs na najlepszy wiersz. Widowisko oglądało blisko 500 osób, władze dystryktu i reprezentacje szkół z regionu. Głównym punktem dnia było odsłonięcie tablicy upamiętniającej realizację projektu i zwiedzanie biblioteki w zorganizowanych grupach. Entuzjazm dzieci, nauczycieli, dyrekcji oraz władz dystryktu z nowego miejsca na mapie społeczności Rugando był wielki. W każdym przemówieniu padało to samo zdanie: DZIĘKUJEMY POLSCE.

Teraz zadowoleni z pierwszych efektów swojej pracy wolontariusze będą szkolić dzieci i nauczycieli z właściwiej obsługi biblioteki. Patrząc na zaangażowanie społeczności Rugando już dziś można się spodziewać, że biblioteka i centrum edukacyjne będzie służyć wszystkim dzieciom.

Program Wolontariat Polska pomoc 2019 jest realizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Autor tekstu: Mateusz Krawczyk, wolontariusz Fundacji Nauka dla Rozwoju

w górę

Tagi