Polska pomoc

Konkurs „Rozwój w obiektywie 2019” rozstrzygnięty!

8 listopada odbyła się gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego „Rozwój w obiektywie 2019”.

Wpłynęły setki zdjęć, pojedyncze oraz reportaże. Większość na bardzo dobrym poziomie zarówno od strony artystycznej, jak i treści zawartego w nich przekazu. Prezentowały życie codzienne, kulturę i problemy, jakie muszą przezwyciężać mieszkańcy krajów rozwijających się oraz wpisały się do jednej z pięciu kategorii, w których widoczne są wielkie zmiany: Ludzie, Planeta, Dobrobyt, Pokój, Partnerstwo.

Jury, składające się z przedstawicieli organizatorów, czyli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, National Geographic Polska oraz fotografów dokumentalistów wskazało pierwsze miejsce w każdej z kategorii i pięć wyróżnień. Nagroda Grand Prix nie została przyznana.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

W kategorii Ludzie

I miejsce: Damian Lemański, za zdjęcie – reportaż  „Niechciani” wykonane w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos

Wyróżnienie: Adam Olesiak, za zdjęcie „Pomnik Hajdera Alijewa” wykonane w Azerbejdżanie

W kategorii Dobrobyt

I miejsce: Natalia Mroz, za zdjęcie „Rubi z kozą” wykonane w Senegalu

Wyróżnienie: Damian Lemański, za zdjęcie „Mała księżniczka” wykonane w Senegalu

W kategorii Pokój

I miejsce: Bartek Rubik, za zdjęcie „Modlitwa o pokój” wykonane w Etiopii

Wyróżnienie: Natalia Mroz, za zdjęcie „Lekcje” wykonane w Senegalu

W kategorii Partnerstwo

I miejsce: Mariusz Jachimczuk, za zdjęcie „Ananasy” wykonane w DR Kongo

Wyróżnienie: Paula Agnes Langer, za zdjęcie „Ciekawość jest w każdym z nas” wykonane w Zambii

W kategorii Planeta

I miejsce: Przemek Marszał, za zdjęcie„Wspomnienia” wykonane w Chinach (Kanton)

Wyróżnienie: Marcin Gabruk, za zdjęcie „Tutube” wykonane w Indonezji

Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych fotografii:

https://www.flickr.com/photos/polandmfa/albums/72157711692518267

O idei konkursu fotograficznego, a także o działaniach MSZ w ramach pomocy rozwojowej, pomocy humanitarnej i edukacji globalnej opowiedział pan minister Marcin Przydacz: „Tematem tegorocznego konkursu jest rozwój społeczności i krajów w trudnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej. W ubiegłym roku na pomoc rozwojową i humanitarną Polska przeznaczyła 2,8 mld zł.” Minister podkreślił: „Polska kieruje się ideą solidarności, będzie starać się budować świat bardziej sprawiedliwy dla wszystkich”.

Gościem gali był pan Michał Jacaszek, kompozytor, który ze swych podróży po świecie przywozi  ciekawe nagrania i dźwięki wydawane przez zabawki, instrumenty czy znalezione mechanizmy. Na ich bazie tworzy utwory muzyczne. Na gali odsłonił przed słuchaczami nieznane im tajemnice dźwięków, nie stroniąc przy tym od eksperymentowania. Można się było przekonać, że jego muzyka współgra z ideą konkursu fotograficznego „Rozwój w obiektywie” i samymi zdjęciami.

Galę poprowadził pan Tomek Michniewicz, dziennikarz, podróżnik fotograf i autor wielu książek.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, we współpracy z magazynem National Geographic Polska po raz piąty zorganizowało konkurs fotograficzny „Rozwój w obiektywie”. Celem konkursu było zainteresowanie polskiego społeczeństwa problematyką rozwoju na świecie oraz trudnościami, z którymi mierzą się państwa o niższym poziomie rozwoju. Dodatkowym zadaniem była promocja Celów Zrównoważonego Rozwoju (CZR) określonych w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 (Agendzie 2030), przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 r., do których realizacji zobowiązały się państwa członkowskie. 

w górę

Tagi