W budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w obecności kilkudziesięciu stypendystów z krajów rozwijających się Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej odbyła się inauguracja Programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza w roku akademickim 2018/2019.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele MSZ, MNISW oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W trakcie spotkania z-ca dyr. DWR MSZ Joanna Stachyra odczytała list podsekretarza stanu MSZ Macieja Langa do uczestników spotkania. MNISW reprezentował sekretarz stanu Piotr Dardziński.
Minister Lang w swoim liście pogratulował stypendystom decyzji o rozpoczęciu nauki na polskich uczelniach wyższych. Podkreślił, że polityka stypendialna jest istotnym instrumentem współpracy Polski z krajami rozwijającymi się i przypomniał słowa patrona programu Ignacego Łukasiewicza: „to wielka sztuka być bogatym, a również i wielka odpowiedzialność”, które są bliskie idei współpracy rozwojowej.
Wykład inauguracyjny pod tytułem „Rozwijaj swoją karierę: najlepsze składniki produkowane w Polsce” wygłosiła dr Monika Aksamit-Koperska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Stypendyści Programu im. I. Łukasiewicza studiują na polskich uczelniach wyższych nadzorowanych przez MNISW. Do wyboru mają kierunki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Celem programu jest zapewnienie dostępu do kształcenia w dziedzinach ważnych dla budowy sprawnego państwa oraz rozwoju gospodarki. Studia są poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym do podjęcia nauki w Polsce.
Program cieszy się największym zainteresowaniem wśród studentów z Indonezji, Kolumbii, Nigerii, Kenii i Palestyny. W otwartym naborze 2018/2019 zgłosiło się blisko 500 kandydatów. W programie aktualnie uczestniczy ponad 160 stypendystów. W przyszłym roku stypendyści będą rekrutowani w pierwszej kolejności z 18 państw: Angola, Etiopia, Filipiny, Indie, Indonezja, Kenia, Kolumbia, Liban, Meksyk, Mjanma, Nigeria, Palestyna, Peru, RPA, Senegal, Tanzania, Uganda, Wietnam.
Program Stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza jest wspólną inicjatywą MSZ oraz MNISW. Zadanie realizacji programu powierzono Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.