Polska pomoc

Europejskie Dni Rozwoju 2016

W dniach 15-16 czerwca 2016 r. odbyła się jubileuszowa, 10 edycja Europejskich Dni Rozwoju (EDR) – globalnego forum poświęconego zagadnieniom takim jak zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, pomoc humanitarna, ochrona praw człowieka i troska o środowisko naturalne. Wydarzenie to po raz kolejny zorganizowane zostało w brukselskim obiekcie konferencyjnym Tour & Taxis.

W jego trakcie odbyło się ponad 120 paneli dyskusyjnych, seminariów i warsztatów pogrupowanych w 15 obszarach tematycznych: handel, wzrost i zrównoważony rozwój; sieć wodno-energetyczno-żywnościowa; nierówności; zrównoważone miasta; integracyjne i bezkonfliktowe społeczeństwa; zrównoważona konsumpcja i produkcja; środki wdrażania; zapewnienie odpowiedzialności: wspólne zobowiązanie; równouprawnienie płci; zaangażowanie sektora prywatnego; nauka, technologia, innowacja; zmiany klimatyczne; nie pozostawiać nikogo w tyle; migracja i uchodźcy; współpraca z niestabilnymi państwami W tym roku do uczestnictwa w panelach dyskusyjnych zaproszono przedstawicieli młodzieży, przyszłych liderów społecznych, co było elementem mobilizowania tej grupy wiekowej do aktywnego włączania się w działania w sferze pomocy rozwojowej.

Największe zainteresowanie przyciągały wydarzenia specjalne, takie jak oficjalna inauguracja z udziałem m.in. Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federiki Mogherini i Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona, a także wystąpienie Królowej Belgów Matyldy, które stanowiło oficjalne zakończenie Europejskich Dni Rozwoju 2016. Ponadto podczas EDR odbyły się liczne spotkania dwustronne, występy artystyczne zespołów etnicznych i wystawy fotograficzne, a ponad 60 organizacji zajmujących się pomocą rozwojową i humanitarną zorganizowało stoiska informacyjne w ramach tzw. „Development Village”.

Wśród nowości jakimi organizatorzy zaskoczyli kilka tysięcy uczestników EDR znalazła się specjalna aplikacja na urządzenia mobilne pozwalająca m.in. na zapoznanie się ze szczegółową agendą spotkań, sylwetkami panelistów oraz mapą obiektu konferencyjnego, otrzymywanie komunikatów, zadawanie pytań i wyrażanie opinii, a także udział w sondażach przeprowadzanych ad hoc przez prowadzących poszczególne spotkania.

w górę

Tagi