Polska pomoc

Działania Polskiej pomocy w Kenii w odpowiedzi na pandemię COVID-19

Realizowane od lat inicjatywy przynoszą obecnie, w dobie pandemii COVID-19, wymierne efekty. Przykładem jest działanie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej finansowane ze środków Polskiej pomocy w zakresie szkolenia i doposażenia jednostek straży pożarnej oraz służb ratunkowych w Kenii.

Dzięki tej inicjatywie, realizowanej od 2014 r., powstało pierwsze w Kenii Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych. Jego misją jest dostarczanie wysokiej jakości programu edukacji zawodowej i certyfikacji dla strażaków z całego kraju. W ramach dotychczasowych działań polscy instruktorzy przeszkolili już ponad 500 kenijskich strażaków, a służby strażackie z 20 hrabstw otrzymały profesjonalny sprzęt ochrony osobistej oraz wyposażenie jednostek. Obecnie Centrum wspiera lokalne służby medyczne w walce z koronawirusem. Część sfinansowanego ze środków Polskiej pomocy wyposażenia ośrodka szkoleniowego jest wykorzystywana do odkażania ambulansów i wozów straży pożarnej.

 

Telekonferencja z udziałem Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM i Kenya Council of Emergency Medical Technicians Fot.PCPM

 

W ramach wsparcia leczenia pacjentów chorych na COVID-19 przeprowadzona została wideokonferencja z kenijskimi ratownikami medycznymi, m.in. zrzeszonymi w Kenya Council of Emergency Medical Technicians (KCEMT). Wiedzą dzielili się członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, z doświadczeniem w misjach we Włoszech i w Kirgistanie. Ratownictwo medyczne i działanie ambulansów oraz leczenie szpitalne podczas epidemii COVID-19 stanowiło  główną tematykę zajęć.

W odpowiedzi na bieżące potrzeby służb ratunkowych oraz zagrożenia naturalne powodowane wyjątkowo obfitą i długą porą deszczową, która dotychczas spowodowała śmierć prawie 200 Kenijczyków a 100 tys. osób zmusiła do przesiedlenia, tematyka szkoleń realizowanych w Centrum w bieżącym roku będzie ukierunkowana na kwestie medyczne oraz ratownictwo powodziowe.

w górę

Tagi