Polska pomoc

Co to jest Noql i jak je przygotować?

Noql to afgański przysmak. Słodka przekąska będąca niczym innym jak migdałem polanym lukrem. Dobre Noql robione są z najlepszych gatunków dużych migdałów. Do jego produkcji potrzebne jest specjalne, okrągłe naczynie, w którym polewa się migdały lukrem z dodatkiem octu (warto dodać, że ten ocet jest praktycznie niewyczuwalny w smaku).

Wytwarzanie Noql może być dobrym pomysłem na małą przedsiębiorczość. Dlatego wśród 37 projektów – zrealizowanych w roku 2012 przez polsko-amerykański zespół PRT Ghazni, a sfinansowanych ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych – znalazło się szkolenie z zakresu produkcji tradycyjnych afgańskich słodyczy Noql skierowane do mężczyzn z rolniczego dystryktu Khwajah’ Omari. Projekt  zakładał przeszkolenie 30 mężczyzn w zakresie produkcji Noql.

Zgodnie z założeniami projektu zajęcia realizowano dwuetapowo, w trzech lokalizacjach mieszczących się we wioskach Bene Sang, Dehdarat i Deh Daulat. Uczestnicy szkoleń opanowali wszystkie czynności i procesy związane z produkcją Noql. Ponadto nabyli też wiedzę teoretyczną w zakresie receptur, produkcji i dystrybucji gotowego wyrobu.

25% dochodu ze sprzedaży każdej z partii słodyczy przeznaczone zostało na wynagrodzenie dla uczestników szkolenia. Pozostałe pieniądze zainwestowano w surowce pozwalające na kontynuowanie produkcji po zakończeniu projektu.

Podczas ceremonii kończącej szkolenie, każdy z uczestników otrzymał certyfikat poświadczający uczestnictwo w przedsięwzięciu. Tego typu projekty nie tylko dostarczają umiejętności niezbędnych na rynku pracy, ale przede wszystkim przyczyniają się do poprawy sytuacji materialnej społeczności lokalnych prowincji Ghazni.

w górę

Tagi