Polska pomoc

4. edycja konkursu MSZ i National Geographic Polska „Rozwój w obiektywie 2017” rozstrzygnięta!

- Ten organizowany przez MSZ i uznaną na świecie redakcję National Geographic konkurs pozwala pełniej zrozumieć problemy rozwojowe, z jakimi boryka się wiele osób i społeczeństw,powiedział Minister Bartosz Cichocki podczas uroczystej gali finałowej konkursu fotograficznego „Rozwój w obiektywie”, która odbyła się 12 grudnia 2017 r. w Centrum Prasowym FOKSAL (Dom Dziennikarza) w Warszawie.  Konkurs po raz 4 został zorganizowany przez Departament Współpracy Rozwojowej MSZ wspólnie z magazynem National Geographic Polska.

 Konkurs „Rozwój w obiektywie” to wydarzenie cykliczne. Co 2 lata wzbudza ogromne zainteresowanie wśród osób wrażliwych na sprawy krajów rozwijających się. Głównym celem konkursu, obok wyłonienia najlepszej fotografii artystycznej, jest podnoszenie świadomości i uwrażliwianie społeczeństwa polskiego na problemy globalnego południa, jak również poszerzanie poziomu wiedzy na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tegorocznym konkursie prace zgłaszane były w trzech kategoriach: „Demokracja i prawa człowieka w rozwoju”, „Edukacja i przedsiębiorczość kluczem do lepszego życia” oraz „Wpływ człowieka na środowisko naturalne”.

 

Laureatami konkursu „Rozwój w obiektywie 2017” zostali:

 

GRAND PRIX: Piotr Chrobot, za zdjęcie „Cisza”

Nepal. Na ulicach Katmandu – stolicy Himalajów – żyje ponad 1000 żebrzących dzieci, nazywanych przez lokalnych mieszkańców „Kathe”, czyli śmieciowymi dziećmi. Nieletnich można spotkać głównie przy turystycznych szlakach. Dzieci zmuszane są do żebrania przez rodziców, którzy uczynili z tego procederu źródło dochodu, licząc na zasobne portfele i hojność zagranicznych turystów. Na zdjęciu jedno z żebrzących rodzeństw.

 

W kategorii Demokracja i prawa człowieka w rozwoju:

I miejsce: Damian Lemański, za zdjęcie „Chłopiec z rybami”

Na plaży w mauretańskim Nawakszucie wśród tysięcy rybaków i setek tradycyjnych łodzi kręcą się dzieci próbujące uszczknąć coś dla siebie. Chwilę potem rozpalają na plaży ognisko i pieką zdobyte ryby. Eksperci twierdzą, że niezrównoważona gospodarka morska zagraża bytowi milionów ludzi, których życie uzależnione jest od rybołówstwa.

 

Wyróżnienia:

-        Adam Rostkowski, za zdjęcie „Doktor”

Yasmin mieszka w wynajętym pokoju wraz z córką i wnuczkami. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej udziela uchodźcom syryjskim podstawowej pomocy, m.in. medycznej. Ponad 1,5 mln uchodźców mieszka w garażach, pustostanach i budynkach gospodarczych, za które płacą po kilkaset dolarów miesięcznie.

 

-        Paweł Kęska, za zdjęcie „Król życia”

Miasteczko Rodzinnych Domów Dziecka zarządzanych przez Caritas-Spes Ukraina. Każdy z sześciu domów prowadzony jest przez wychowawczynię lub małżeństwo wychowawców, a mieszka w nich blisko 60 dzieci. Mają tam tak dobre warunki życia, że budzą zazdrość mieszkańców okolicznych wiosek.

 

W kategorii Edukacja i przedsiębiorczość kluczem do lepszego życia:

I miejsce: Joanna Mrówka, za zdjęcie „Uliczna prasowalnia

W jednym z ciasnych zaułków Waranasi w Indiach funkcjonuje ta prasowalnia świadcząca usługi dla okolicznych mieszkańców.

 

Wyróżnienia:

-        Iwona Błędowska, za reportaż „Egzamin”

  

W Gisenyi w północno-zachodniej Rwandzie co roku w październiku przeprowadzane są egzaminy krawieckie dla dziewcząt i chłopców ze szkoły zawodowej. Po dwóch latach nauki i zdanym egzaminie większość uczniów znajduje zatrudnienie w lokalnych firmach odzieżowych.

 

-        Olga Mielnikiewicz, za zdjęcie „Proszę pana, ja wiem”

Rodzina Sharmów założyła szkołę Career Academy w wiosce Jatwara w Radżastanie w 2006 r. Największym sukcesem Varshy Sharmy, nauczycielki, żony właściciela szkoły i jedynej wykształconej kobiety we wsi, było zachęcenie rodzin, by posyłały do szkoły swoje córki. W tej chwili połowa uczących się to dziewczynki.

 

W kategorii Wpływ człowieka na środowisko naturalne:

I miejsce: Mariusz Janiszewski, za reportaż „Azjatyckie tygrysy

 

 

Azjatyckie miasta to jeden wielki plac budowy. Masowy napływ ludności wiejskiej do dużych ośrodków sprawia, że horyzont przesłaniają tam dziesiątki wznoszonych wielopiętrowych bloków mieszkalnych. Manila, stolica Filipin, należy do takich właśnie pęczniejących metropolii.

 

Wyróżnienia:

-        Maciek Iwaniszewski, za zdjęcie „Kubański smog”

Na Kubie, gdzie uprawa trzciny cukrowej jest ważną gałęzią gospodarki, a cukier jednym z głównych towarów eksportowych, rozpoczyna się sezon wypalania pól trzcinowych. W jego trakcie wielkie obszary pogrążają się w szkodliwym dymie i ciemnościach.

 

-        Karolina Piątkowska, za zdjęcie „W nowym domu”

Na obrzeżach Iquitos w peruwiańskiej Amazonii mieści się kilka ośrodków pomocy dla zwierząt. Trafiają tam stworzenia odebrane kłusownikom, często ranne lub okaleczone. Ten aligator mieszka w niewielkim basenie i prawdopodobnie już nigdy nie będzie zdolny do życia w naturalnym środowisku.

  

Fotografie nadesłane przez uczestników tegorocznej edycji niosły ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Jednocześnie prezentowały bardzo wysoką wartość artystyczną. Zdjęcia przedstawiały życie codzienne mieszkańców państw rozwijających się. W części z nich realizowane są programy Polskiej Pomocy. Dzięki współpracy z magazynem National Geographic Polska fotografie dotrą do szerokiego grona odbiorców w całej Polsce.

w górę

Tagi