Polska pomoc

„Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!” Tydzień Edukacji Globalnej 2019

21 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej odbędzie się od 18 do 24 listopada 2019 r. pod hasłem: „Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!”

Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczne wydarzenie koordynowane przez Centrum Północ-Południe Rady Europy mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na funkcjonowanie współczesnego świata oraz konsekwencji, które niesie ze sobą globalizacja. Edukacja globalna, na którą składa się edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacja międzykulturowa i edukacja na rzecz pokoju, zwiększa świadomość ludzi na temat globalnych współzależności, przyczyn głównych problemów, z którymi mierzy się świat oraz wyzwań z nimi związanych. W konsekwencji wzbudza szacunek dla różnorodności i dostarcza umiejętności prowadzenia dialogu międzykulturowego, a także zachęca do zaangażowania się na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

W obchody Tygodnia Edukacji Globalnej mogą włączyć się wszyscy, którym zależy na losach świata, poprzez zrealizowanie akcji czy projektów edukacyjnych (np. pokazu filmowego, gry miejskiej, warsztatów, spotkania z gościem) w swoim otoczeniu.

Inicjatywę w Polsce koordynuje Grupa Zagranica za pośrednictwem strony internetowej poświęconej TEG http://teg.edu.pl/.

Zachęcamy, by zgodnie z tegorocznym hasłem głównym motywem wydarzeń były działania na rzecz klimatu, a informacje o nich były oznaczone tegorocznym hasłem Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!

Inspiracji do działania, a także gotowych scenariuszy do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych czy warsztatów z dziećmi i młodzieżą, można szukać na stronach:

https://globalna.ceo.org.pl/ prowadzonej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej:

http://edukacjaglobalna.ore.edu.pl/ prowadzonej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji:

http://e-globalna.edu.pl/ prowadzonej przez Fundację Edukacja dla Demokracji:

https://www.globalna.edu.pl/ prowadzonej przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"

https://tuptuptup.org.pl/ prowadzonej przez Fundację CultureLab

https://www.ekonsument.pl/ prowadzonej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie

http://www.etyczne.pl/ prowadzonej przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak

 

HumanDoc Film Festival

Jednym z głównych wydarzeń odbywających się w czasie TEG jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDoc, który w tym roku odbędzie się w terminie 22 – 24 listopada z głównymi wydarzeniami w warszawskiej Kinotece. Ponadto przewidziane są pokazy filmowe w innych miastach m.in. we Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Krakowie, Koninie, Zamościu i Gdańsku. Wybrane filmy będzie można obejrzeć na platformie internetowej www.vod.pl. Więcej informacji na stronie http://festival.humandoc.pl/

 

 

w górę

Tagi