Polska pomoc

Wystawa fotografii w Parlamencie Europejskim

 

Poseł do Parlamentu Europejskiego
Filip Kaczmarek
oraz
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Krzysztof Stanowski

mają zaszczyt zaprosić
na otwarcie wystawy fotografii
Afryka polskich podróżników i wolontariuszy - edukacja globalna

wtorek, 30 sierpnia 2011 r.,
godzina 18:30

Parlament Europejski w Brukseli
budynek ASP
Bar Space, III piętro

 

Wystawa fotografii Afryka polskich podróżników i wolontariuszy - edukacja globalna prezentuje osiągnięcia programu polskiej pomocy rozwojowej, implementowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, na rzecz Afryki w latach 2007-2010 oraz przedstawia Afrykę widzianą w obiektywie polskiego podróżnika w latach 1931-1936.

W latach 30. ubiegłego stulecia samotną wyprawę po Afryce odbył polski podróżnik - Kazimierz Nowak. Urodzony w 1897 r. w Stryju, dziennikarz, fotograf i globtroter był pierwszym człowiekiem na świecie, który objechał Afrykę na rowerze.

W latach 1931-1936 odbył niezwykłą, samotną i pozbawioną wsparcia finansowego podróż przez Afrykę. Wyruszył z Trypolisu i dotarł aż do Kapsztadu, skąd wrócił inną trasą do Algieru. Jego głównym środkiem transportu był rower, ale część trasy pokonał także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie.

W swoich relacjach opisywał życie codzienne i zwyczaje plemion afrykańskich. Jego reportaże regularnie ukazywały się w polskiej prasie przedwojennej podczas całej 5-letniej podróży.

Dzięki reportażom i odczytom wygłaszanym w 1937 roku w całej Polsce wzbudzał rosnące zainteresowanie. Podróżnik sam nigdy nie wydał książki. Pozostawił jednak po sobie bogate materiały w postaci dziesiątków reportaży i tysięcy zdjęć, które zostały wydane w formie książki pod tytułem Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.

W latach 90. ubiegłego stulecia to Polska była biorcą pomocy rozwojowej. Dzięki tamtemu wsparciu - finansowemu, technicznemu i materialnemu - Polska zyskała szansę rozwoju. Udana transformacja polityczna i gospodarcza, dzięki której w 2004 roku wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, sprawiła że z kraju beneficjenta pomocy awansowaliśmy do grona państw donatorów. Jako donator pomocy rozwojowej działamy na rzecz zmniejszenia dysproporcji w poziomie i jakości życia obywateli rozwiniętych i rozwijających się krajów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej oraz Europy Wschodniej. Z roku na rok zwiększa się liczba i skala naszych przedsięwzięć pomocowych dla krajów rozwijających się. Naszymi głównymi partnerami w niesieniu pomocy w Afryce są polskie organizacje pozarządowe, które realizują dwustronne projekty rozwojowe w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej, w tym również projekty w ramach programu wolontariat polska pomoc.

W latach 2007-2010 Polska udzieliła blisko 1.487,28 mln USD Oficjalnej Pomocy Rozwojowej, w tym 31,5 mln USD na rzecz Afryki.

Dziękujemy współpracującym z nami instytucjom i organizacjom pozarządowym za przekazany materiał fotograficzny.

w górę

Tagi