Polska pomoc

Współpraca rozwojowa w kalendarzach

Dzisiejsze kalendarze nie pokazują jedynie daty, ale są także źródłem innych informacji. W zależności od naszych zainteresowań wybieramy np. kalendarze, w których konkretne daty odnoszą się do wydarzeń historycznych, faktów z życia znanych postaci czy innych ciekawostek. Kalendarz może opowiadać różne historie.

Tak właśnie jest w przypadku kalendarza wydanego przez DWR we współpracy z Biurem Rzecznika Prasowego MSZ na okoliczność Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015. Kalendarz ten składa się ze zdjęć polskich fotografów, których prace nagrodzone zostały w dwóch edycjach konkursu „Rozwój w obiektywie”. Każde ze zdjęć przedstawia osobną historię, dzięki której możemy choć na moment stać się obserwatorami życia w innych, często odległych częściach naszego globu. Co ważne, miejsca te stają się choć trochę lepsze do życia dzięki działaniom pomocowym prowadzonym w ramach europejskiej współpracy rozwojowej, w tym również przez Polską pomoc.

Kalendarz może pełnić także rolę edukacyjną, czego dobrym przykładem jest kalendarz wydany przez Fundację „Usłyszeć Afrykę”. Oprócz historii opowiadanych przez zdjęcia znaleźć tam można scenariusz zajęć do przeprowadzenia lekcji o Ugandzie. Efektem pobytu wolontariuszy Fundacji na wyspach Ssese jest m.in. powstanie scenariusza zajęć lekcyjnych w ramach Edukacji globalnej. Projekt ten został sfinansowany przez Polską pomoc w ramach grantu przeznaczonego na wolontariat w 2014 roku.

Zapraszamy do obejrzenia obu kalendarzy.

w górę

Tagi