Polska pomoc

Wspieramy edukację na poziomie podstawowym w Dar es Salaam

Organizacja Dzieło Pomocy „Ad Gentes” kończy prace nad nowym budynkiem szkoły podstawowej w Centrum Edukacji im. Św. Maksymiliana Kolbe w Dar es Salaam. Jest to placówka edukacyjna prowadzona przez polskich Ojców Franciszkanów. Składa się z dwóch przedszkoli, szkoły podstawowej i szkoły średniej.

Obecnie naukę w Centrum pobiera 1 040 dzieci z Segerea i okolic. Uczniowie wywodzą się z ubogich rodzin i należą do różnych wyznań (chrześcijanie, muzułmanie i animiści). Z uwagi na wysoką jakość edukacji i dostępność placówka cieszy się bardzo dużym powodzeniem, jednakże nie jest w stanie przyjąć wszystkich, zgłaszających się do niej chętnych. Dlatego Franciszkanie wybudowali nowy, trzypiętrowy budynek z przeznaczeniem na szkołę podstawową, składający się z 18 sal lekcyjnych. Natomiast w ramach projektu realizowanego w programie „polska pomoc” budynek zostanie wykończony i wyposażony w niezbędne meble. W rezultacie naukę będzie mogło rozpocząć kolejnych 800 dzieci, a 18 nauczycieli i 10 osób personelu administracyjnego otrzyma stałe zatrudnienie. 

Obecnie trwają prace wykończeniowe na dwóch piętrach budynku. Założono instalację elektryczną, ściany w klasach zostały otynkowane i pomalowane, na podłogach położono posadzkę. Wstawiono również okna. Dalsze prace obejmują wykończenie dwóch klatek schodowych, które są już częściowo otynkowane oraz instalację oświetlenia i włączników prądu.

Równolegle w warsztacie stolarskim Ojców Franciszkanów powstają ławki szkolne. Cześć już jest gotowa i czeka na pomalowanie.

Wokół budynku przeprowadzono prace porządkowe, w które włączyli się również wolontariusze – rodzice uczniów, którym bardzo zależy, by ich dzieci, dzięki podjęciu edukacji, miały zapewniony lepszy start w życiu. Została także poprawiona droga dojazdowa do Centrum.

Ojcowie Franciszkanie mają nadzieję, że w nowym roku szkolnym, który w Tanzanii zaczyna się w styczniu, 800 dzieci rozpocznie naukę w nowej szkole podstawowej.Projekt nr 97/2016 pn. Poprawa dostępu do edukacji dzieci w regionie Dar es Salaam poprzez rozbudowę Centrum Edukacyjnego św. Maksymiliana Kolbego w Segerea (Dar es Salaam, Tanzania) realizowany jest przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Budżet projektu wynosi  647 625 zł, z czego 567 425 zł to środki pochodzące z dotacji MSZ.

w górę

Tagi