Polska pomoc

 

Wsparcie uchodźców syryjskich w obozie Zaatari oraz Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid w zakresie pomocy społecznej i schronienia

Wojna w Syrii zmusiła do uchodźstwa ponad 5 mln osób. Jordania przyjęła 1,4 mln Syryjczyków, z czego 657 628 to uchodźcy zarejestrowani przez UNHCR. 21% z nich, czyli ok. 140 000 osób, żyje w obozach (źródło: UNHCR, 21.02.2018 r.).

Obozy dla uchodźców są jednym z najbardziej patogennych środowisk, do jakich trafiają Syryjczycy. Przeludnienie i niska higiena są głównymi czynnikami przenoszenia się tam chorób epidemiologicznych (odra, zapalenie opon mózgowych, cholera itp.). Brak odpowiedniego schronienia oznacza, że ludność jest pozbawiona prywatności i stale narażona na działanie czynników atmosferycznych (np. deszcz, zimno, wiatr). Problemem dla uchodźców jest codzienne zaopatrzenie w żywność, środki higieniczne i zaspokojenie innych podstawowych potrzeb.

Kryzys uchodźczy spowodował obciążenie jordańskich służb państwowych, które nie są w stanie odpowiedzieć na potrzeby najuboższych Jordańczyków i dostarczyć im dobrej jakości usług społecznych. Szczególnie północne prowincje: Al-Mafrak i Irbid przeciążone są z powodu napływu uchodźców z Syrii. W prowincji Irbid mieszka ok. 177 tys. ludzi, z czego 135 779 osób to uchodźcy zarejestrowani w UNHCR, co stanowi niecałe 8% ludności. Szacuje się jednak, że uchodźców niezarejestrowanych jest drugie tyle. Prowincja Al-Mafrak zamieszkana jest przez ok. 550 tys. ludzi i przebywa w niej 157 951 zarejestrowanych w UNHCR uchodźców, co stanowi ok. 29% ludności. Na terenie prowincji Al-Mafrak znajduje się obóz dla uchodźców Zaatari, zamieszkany przez 78 994 Syryjczyków. Od momentu powstania w 2012 r., ponad 400 000 uchodźców przeszło przez ten obóz.

Jordański Plan Reagowania (Jordan Response Plan) na lata 2017-2019 podkreśla, że 13% jordańskich gospodarstw domowych jest podatnych na brak bezpieczeństwa żywnościowego, a większość (72%) uchodźców syryjskich jest zagrożona brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Ponad 1/4 uchodźców syryjskich nie ma dostępu do odpowiedniej diety. Rosnące ceny żywności pogłębiają złą sytuację najbiedniejszych Jordańczyków, co powoduje wzrost napięć w społecznościach lokalnych.

Kryzys w Syrii poważnie nadwerężył jordański rynek mieszkaniowy. Ceny wynajmu mieszkań w prowincji Al-Mafrak wzrosły 2-krotnie od rozpoczęcia wojny w Syrii. Jordańczycy o niskim dochodzie mają trudności ze znalezieniem mieszkania, nie mówiąc już o przeznaczeniu jakichkolwiek kwot na niezbędne prace remontowe. W obozie Zaatari Syryjczycy żyją w 2 343 namiotach, 2 738 półstałych kontenerach, 683 nowych kontenerach, a 1 583 rodzin zostało przeniesionych w ramach trwającej restrukturyzacji obozu (dane JRP 2017-2019).

Obecnie wielu uchodźców mieszkających w Zaatari nie otrzymuje wystarczającego wsparcia, dostępu do bezpiecznego schronienia. Skuteczne działania w zakresie schronienia mogą znacznie poprawić ochronę uchodźców i zdolność zaspokajania ich podstawowych potrzeb.

Wsparcie uchodźców syryjskich w obozie Zaatari oraz Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid w zakresie pomocy społecznej i schronienia

Celem ogólnym projektu jest poprawa jakości życia, profilaktyka chorób brudnych rąk oraz wzmacnianie odporności zdrowotnej wśród uchodźców syryjskich w obozie Zaatari oraz Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid. Projekt prowadzony będzie od 4 kwietnia 2018 do końca roku.

Projekt zakłada wsparcie najsłabszych grup społecznych w dostępie do schronienia i pomocy społecznej w obozie dla uchodźców w Zaatari oraz prowincji Al-Mafrak i Irbid. Najbardziej potrzebujące rodziny syryjskie i jordańskie otrzymają materiały remontowo-budowlane (m.in. farby, szkło, pręty metalowe, glina, zaprawa murarska, blacha, cegły, narzędzia), paczki żywnościowe (m.in. kasze, ryże, makarony, płatki zbożowe, mąki, cukier, olej, żywność puszkowana, fasola, groch, koncentraty, bakalie) oraz pakiety higieniczne (min. mydła, szampony, chusteczki nawilżane, podpaski, proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, pieluchy, papier toaletowy, środki czystości). Domy rodzin wielodzietnych, posiadających dzieci w wieku szkolnym zostaną doposażone w meble do nauki(półki, biurka, krzesła). Rodziny wychowujące min. dwójkę dzieci w wieku poniżej 5 roku życia otrzymają apteczki pierwszej pomocy. Osoby otrzymujące pakiety higieniczne będą mogły wziąć udział w spotkaniach nt. promocji higieny i pierwszej pomocy.  W ramach projektu posadzonych zostanie również 100 sadzonek, które w naturalny sposób ograniczą obecność uciążliwych insektów: komarów, much, meszek.  

W sumie programem objętych zostanie 21 785 osób. Pomoc trafi do najbardziej potrzebujących rodzin syryjskich i jordańskich zamieszkujących obóz dla uchodźców w Zaatari i w prowincji Al-Mafrak i Irbid.

Wsparcie uchodźców syryjskich w obozie Zaatari oraz Jordańczyków w prowincji Al-Mafrak i Irbid w zakresie pomocy społecznej i schronienia

Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku uchodźcy syryjscy w obozie Zaatari oraz Jordańczycy w prowincji Al-Mafrak i Irbid zostali objęci opieką w zakresie pomocy społecznej i schronienia.

86 rodzin (68 mieszkających w Zaatari, 18 jordańskich mieszkających w prowincji Irbid i Al-Mafrak) otrzymało zestawy materiałów remontowo-budowlanych. Dzięki nim poprawiła się jakość warunków mieszkalnych i bytowych: m.in. naprawione/wymienione zostały sanitariaty, zabezpieczona została instalacja elektryczna, naprawione/uszczelnione zostały dachy i ściany, drzwi i okna, odmalowano ściany, wydzielono nowe pomieszczenia, wstawiono szyby do okien. Każda z rodzin, która otrzymała zestaw materiałów remontowo-budowlanych, odebrała zestaw 3 sadzonek (Wawrzyn szlachetny, Melia pospolita, Melisa lekarska), które są naturalnymi repelentami. Sadzonki posadzone przy jednym z domostw oddziałują na około 5 innych z nim sąsiadujących.

606 rodzin otrzymało paczki żywnościowe zawierające m.in. ryż, cukier, olej słonecznikowy, herbatę, fasolę, soczewicę, pszenicę, makaron, ryby w puszkach, sos pomidorowy, mleko w proszku, chałwę, tahini.

2485 rodzin otrzymało pakiety higieniczne zawierające m.in. szampon, mydło, podpaski, papier toaletowy, płyn do mycia naczyń, proszek do prania, krem do golenia, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane, pastę do zębów, szczoteczki do zębów, ręczniki, golarki.

Trzech specjalistów z zakresu żywienia i higieny przeprowadziło 30 spotkań nt. promocji zdrowego stylu życia i higieny. W spotkaniach wzięło udział 2485 osób, które reprezentowały rodziny odbierające paczki żywnościowe i pakiety higieniczne.