Polska pomoc

Wręczenie nagród laureatom Festiwalu filmowego HumanDOC „Globalny rozwój w kinie”

 

W dniu 15 grudnia 2011 r. podczas Europejskich Dni Rozwoju w sali Planetarium Centrum Nauki Kopernik odbyło się uroczyste wręczenie nagród Festiwalu filmowego HumanDOC „Globalny rozwój w kinie". Podczas rozdania nagród obecni byli gospodarze Europejskich Dni Rozwoju: Podsekretarz Stanu w MSZ Krzysztof Stanowski oraz Komisarz do spraw rozwoju Andris Piebalgs, a także członkowie jury konkursowego, laureaci konkursu oraz uczestnicy EDR. Galę prowadziła Agnieszka Konarska, dziennikarka TVP.

Festiwal HumanDoc ma na celu poszerzenie świadomości społecznej na temat przyczyn i istoty problemów, z którymi zmagają się społeczeństwa krajów Globalnego Południa. Ma on także wpłynąć na większe zaangażowanie Polaków w działania na rzecz współpracy rozwojowej i zwalczania ubóstwa na świecie.

Wyjaśniając ideę festiwalu minister Krzysztof Stanowski podkreślił, że jest to tym samym pierwsze tego typu wydarzenie kulturalno-edukacyjne w tej części Europy. Dodał, że w ramach festiwalu odbyły się darmowe pokazy ponad 50 filmów dokumentalnych, reportaży i reklam społecznych wybranych z 500 zgłoszonych. Projekcjom festiwalowym towarzyszyły także pokazy dziesięciu wybranych filmów na platformie internetowej iplex.pl oraz pokazy w kinach studyjnych w 20 miastach w całej Polsce.

Zgłoszone materiały oceniało Jury Festiwalu, w którego skład wchodzili:

  • Piotr Kraśko, który przewodniczył pracom jury;
  • Mateusz Mularski, członek zarządu Fundacji HumanDoc;
  • Alicja Kizińska, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy;
  • Dorota Heidrich, Instytut Stosunków Międzynarodowych
  • Janina Moryc, Departament Wdrażania Programów Rozwojowych MSZ.

Grand Prix dla najlepszego filmu zagranicznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w wysokości 3 tys. euro otrzymał film „Mir. Dziesięć lat w Afganistanie" w reżyserii Phila Grabskiego. Film jest wnikliwą opowieścią o losach Afganistanu od czasu upadku rządu talibów, w trakcie interwencji wojsk amerykańskich i sojuszniczych. Obserwując  przez dziesięć lat losy chłopca i jego rodziny, widz śledzi również losy tego kraju. Film pozwala polskiemu widzowi zobaczyć na własne oczy życie codzienne kraju, w którego sprawy Polska jest zaangażowana. Nagrodę z rąk ministra Krzysztofa Stanowskiego odebrał w imieniu reżysera Andrew Williams, Dyrektor British Council.

Nagrodę Specjalną w kategorii „Twoje prawo: Demokracja i Rozwój" przyznaną przez jury Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, któremu przewodniczyła Ewelina Jelenkowska-Luca otrzymał film „Wojna, której nie widać" w reżyserii Johna Pilgera. Film porusza aktualną problematykę odpowiedzialności i roli mediów w czasach wojny. Nagrodę rzeczową w wysokości 4 tys. euro wręczył Komisarz Andris Piebalgs, który podkreślił, że warto docenić determinację, z jaką John Pilger starał się odkryć prawdę. Nagrodę w imieniu reżysera odebrał producent filmu, Christopher Clarke.

Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego o wartości 1 tys. euro ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymał dokument Magdaleny Pięty „Planeta Kirsan". Film przedstawia jedną z najmniejszych republik Federacji Rosyjskiej, Kałmucję, w której za sprawą jej prezydenta Kirsana Ilumzynowa wszystkie dzieci grają w szachy. Nagrodę w imieniu reżyserki odebrała producentka filmu, Aleksandra Drewienko.

Nagrodę Publiczności Warszawskiej w wysokości 1 tys. euro ufundowaną przez Instytut Stosunków Międzynarodowych UW oraz Nagrodę Publiczności Ogólnopolskiej w wysokości 1 tys. euro sponsorowaną przez Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. otrzymał film „Burzyński. Rak to poważny biznes" w reżyserii Erica Merola.

Nagrodę Specjalną w kategorii „Prawo do wolności" w wysokości 2 tys. euro, której fundatorem był Bank Zachodni WBK otrzymał film „Garbage Warrior" w reżyserii Olivera Hodge'a.

Nagrodę rzeczową w postaci iPADA za najlepszą reklamę społeczną ufundowaną przez firmę iSource Polska otrzymała reklama „Conflict Free" wyprodukowana przez firmę Blue Panter Films.

Po uroczystości odbył się pokaz nagrodzonego filmu zagranicznego „Mir. Dziesięc lat w Afganistanie".

w górę

Tagi