Polska pomoc

Wolontariusze programu polskiej pomocy w pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu

 

Działalność polskich wolontariuszy została zaprezentowana podczas interaktywnych warsztatów, które odbyły się w niedzielę, 11 września 2011 r., w pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu.

Tego, jak polscy wolontariusze pomagają światu, można było się dowiedzieć od zaproszonych do udziału w imprezie osób, które w latach 2008-2010 pracowały jako wolontariusze w odległych zakątkach świata. Swoimi doświadczeniami podzieliły się Agnieszka Cerbin (Gwatemala), Małgorzata Łokaj (Uganda), Karolina Chromczak i Alicja Trzaska (Boliwia), Agnieszka Mazur i Sławomir Kozieł (Ghana), Agnieszka Górny (Malawi) oraz Karol Mitura (Kenia).  Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowieści z projektów a także prezentowane przez wolontariuszy zdjęcia i filmy.

Gwatemalskie bajki (z akompaniamentem gitarowym na żywo w wykonaniu Gwatemalczyka, Givanniego Ramireza) przyciągnęły uwagę dzieci odwiedzających pawilon wspólnie z rodzicami. Gra planszowa ‘Wyścig dookoła świata' i gra memory ‘Odkryj stroje świata' zainteresowały nie tylko najmłodszych gości, ale również młodzież gimnazjalną i licealną.

Udział w quizie geograficznym stworzył dzieciom okazję do wykazania się wiedzą geograficzną. Była to również szansa na zdobycie wiedzy (mogli dowiedzieć się między innymi jak wygląda flaga Zambii oraz jakie miasto jest stolicą Gwatemali). Quiz odbył się tego dnia dwukrotnie. Za drugim razem udział w nim wzięli dorośli, którzy zostali podzieleni na trzy rywalizujące ze sobą grupy. Za każdą poprawną odpowiedź grupa otrzymywała jeden punkt. Uczestnicy musieli poprawnie określić liczbę krajów rozwijających się, rozpoznać, z jakiego kraju pochodzą wręczone im rekwizyty, a także przyporządkować nazwę kraju do jego flagi. Nikt nie był przegrany - połączenie nauki z zabawą pozwalało wszystkim stającym w szranki zdobyć nagrody.

Z kolei pokaz pakowania walizki przez wolontariuszy był okazją do przekonania się jakie rzeczy są naprawdę potrzebne w podróży, a jakie - zupełnie zbędne. Ta wiedza może okazać się przydatna podczas przygotowania do wyjazdów wakacyjnych, szkolnych i służbowych.

Oprócz bezpośredniego spotkania z wolontariuszami obecnymi w pawilonie, można było porozmawiać na czacie z tymi, którzy aktualnie realizują swoje projekty. 

  • wolontariusz Maciej Kosarzecki w specjalnie przystosowanym autobusie prowadzi szkolenia w dziedzinie wiedzy informatycznej dla młodzieży ze slumsów w Nairobi (Kenia)
  • wolontariuszka Sonia Bonar, z wykształcenia pielęgniarka, prowadzi zajęcia z edukacji prozdrowotnej i pierwszej pomocy w Zambii
  • wolontariusz Tomasz Bauer, którego działania mają na celu rozwój społeczno - kulturalny regionu Massafer Yatta w Dystrykcie Hebron Zachodnim Brzegu Jordanu (Autonomia Palestyńska)
  • wolontariuszka Monika Więckowska - prowadzi m. in. szkolenia z obsługi komputera, technik tkackich dla kobiet oraz zajęcia pozalekcyjne dla dzieci w Gwatemali

Przed pawilonem miała miejsce nauka podstawowych kroków tańca boliwijskiego „Tinku" prowadzona przez wolontariuszki Alicję Trzaska i Karolinę Chromczak, ubrane w tradycyjne, kolorowe stroje. Wolontariuszki dodatkowo zdradziły szczegóły dotyczące stroju, sposobu tańczenia i symboliki tańca.

Dużą popularnością cieszyła się również wystawa fotografii „Oblicza wolontariatu" uwieczniająca wolontariuszy polskiej pomocy w czasie ich pracy w krajach Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej.

Sala konferencyjna wypełniona była niemal po brzegi podczas debaty pt. „Rozwój poprzez wolontariat" prowadzonej przez Tomka Michniewicza, dziennikarza, podróżnika i fotografa. Komu wolontariat pomaga bardziej - społecznościom krajów rozwijających się, czy wolontariuszom, jakie są koszty realizacji projektów oraz ich efekty, a także, jaki sposób jest najlepszy na wykorzystanie środków na współpracę rozwojową - o tym dyskutowali: Agata Czaplińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Programów Rozwojowych MSZ; Katarzyna Czaplicka, prezes Global Development Research Group oraz Robert Zduńczyk, prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia.

Do udziału w tym wydarzeniu zostały zaproszone również polskie organizacje pozarządowe, wysyłające wolontariuszy w ramach programu MSZ. Z tej okazji skorzystał Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu, który być może, dzięki niedzielnej imprezie, zyskał nowych adeptów wolontariatu.

Przed pawilonem Europejskiego Roku Wolontariatu prezentowana była wystawa fotografii znanego polskiego podróżnika i reportera Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych ubiegłego stulecia jako pierwszy człowiek na świecie przemierzył Afrykę podróżując rowerem i pieszo. Swoje wrażenia z wyprawy uwiecznił na tysiącach fotografii, zapiskach i reportażach. Wystawa Afryka polskich podróżników i wolontariuszy prezentuje Afrykę lat trzydziestych XX wieku oraz Afrykę współczesną widzianą oczami wolontariuszy i społeczników pracujących tam w ramach programu polska pomoc rozwojowa.

w górę

Tagi