Polska pomoc

Wizyta Podsekretarza Stanu K. Stanowskiego w Ghanie

 

Minister Krzysztof Stanowski odbył wizytę roboczą w Republice Ghany w dniach 19-21 listopada 2011 r. Była to pierwsza od kilkudziesięciu lat wizyta przedstawiciela Rządu RP na tak wysokim szczeblu w tym kraju. Panu Ministrowi towarzyszyli: Pan Przemysław Niesiołowski, Ambasador RP w Ghanie (z siedzibą w Abudży, Nigeria) i Pan Eugeniusz Sawicki, Naczelnik Wydziału ds. Afryki Subsaharyjskiej w DAiBW MSZ RP.

20 listopada Pan Minister złożył wizytę w regionie Wolta, gdzie od 2009 r. w ramach polskiej pomocy rozwojowej realizowane są projekty w dziedzinie rzemiosła (produkcja batików przez kobiety wiejskie), edukacji (renowacja i rozbudowa szkoły podstawowej w miejscowości Tafi Mardor) i rolnictwa (uprawa ananasów ekologicznych). Projekty te są realizowane przez Polską Zieloną Sieć i „Friends of the Earth". Polską delegację przywitały lokalne władze administracyjne i tradycyjne (szefowie plemienni). W ceremonii inauguracji ww. projektów uczestniczyła kilkusetosobowa reprezentacja miejscowej społeczności oraz przedstawiciele ghańskich organizacji pozarządowych współpracujących z Polską Zieloną Siecią.

W dniu 21 listopada 2011 r. Minister Stanowski spotkał się z Wiceministrem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Ghany, Chrisem Kpodo. Rozmowa dotyczyła perspektyw rozwoju stosunków dwustronnych oraz objęła wymianę poglądów na aktualne zagadnienia międzynarodowe. Ghański wiceminister nawiązał do bogatego bilansu współpracy polsko-ghańskiej i deklarował zainteresowanie władz ghańskich dalszym jej rozwojem. Obie strony z zadowoleniem odnotowały wzrost wymiany handlowej i współpracy gospodarczej między obu krajami. W rozmowie uczestniczył Konsul Honorowy RP w Ghanie, dr Kofi Asare.

W trakcie pobytu w Ghanie Minister Stanowski odbył również robocze rozmowy w szefem Delegatury UE w Akrze oraz Ambasadorami Holandii i Republiki Czeskiej.

 

Więcej zdjęć z pobytu Ministra w Ghanie w galerii zdjęć
w górę

Tagi