Polska pomoc

 

VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Festiwal „Globalny Rozwój w Kinie” to wydarzenie kulturalno-edukacyjne realizowane przez Fundację HumanDOC od 2010 r. Pełni on rolę cyklicznego wydarzenia, które poszerza wiedzę i świadomość Polaków o globalnym rozwoju i polskim zaangażowaniu we współpracę rozwojową. Kino o tematyce globalnego rozwoju ma pomóc polskim widzom w pełniejszym zrozumieniu sytuacji w krajach rozwijających się, uwrażliwić ich na potrzeby mieszkańców tych krajów i pokazać jak sprawy światowe wpływają na życie codzienne zwykłych ludzi.

Festiwal dociera do szerokich grup odbiorców o różnym stopniu wiedzy. Jego adresatami są zarówno obywatele zainteresowani sprawami międzynarodowymi i problematyką globalną, świadomie poszukujący informacji na ten temat, jak też ci, dla których będzie to pierwszy kontakt z tą problematyka. Odbiorcami projektu są osoby z różnych kręgów społecznych, z różnych grup zawodowych i wiekowych - zasadniczo ludzie w kategorii wiekowej „16+”, głównie studenci i absolwenci.

Polska należy do grupy 40 najbogatszych państw świata, w skali światowej jesteśmy krajem wysokorozwiniętym. Od kilku lat nasz kraj jest nie tylko biorcą, ale także i dawcą pomocy zagranicznej. Festiwal „Globalny Rozwój w Kinie” pomaga zrozumieć mechanizmy pomocy rozwojowej oraz wytłumaczyć, komu i w jaki sposób pomagamy.

VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC jest wydarzeniem łączącym kino na wysokim poziomie z refleksją na tematy globalne. Obrazy prezentowane na Festiwalu to starannie dobrane krótko- i długometrażowe filmy dokumentalne pokazujące globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty. To unikalne połączenie kina dokumentalnego, kampanii społecznych, debat, dyskusji, wystaw i konkursów dla uczestników projektu.

Celem projektu jest trwałe, cykliczne budowanie i poszerzanie świadomości społeczeństwa polskiego w sprawy rozwoju na świecie oraz globalnych współzależności rozwojowych. Pokaz kina globalnego rozwoju pomoże zrozumieć widzom festiwalu sytuację w krajach ubogich i uwrażliwić ich na rzeczywistość tych krajów, ukazać globalne wyzwania i współzależności, zaktywizować do działania, zapewnić możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy ze specjalistami.

Festiwal poprzedza kampania promocyjno-informacyjna w mediach. VII edycję festiwalu zainauguruje pokaz w Kinotece PKIN w Warszawie, następnie filmy zostaną zaprezentowane w minimum 10 miastach całej Polski i przez miesiąc będą nieodpłatnie dostępne w internecie na jednej z popularnych platform filmowych. Najlepsze filmy, tzn. obrazy najlepiej przedstawiające zagadnienia rozwojowe, honorowane są nagrodami. Pokazom filmowym towarzyszy szereg wydarzeń pogłębiających wydźwięk tematów prezentowanych na srebrnym ekranie: pokaz kampanii społecznych, panele dyskusyjne, konkurs i wystawa fotograficzna, spotkania z autorami i bohaterami filmów, konkursy wiedzy dla beneficjentów projektu.

VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Podczas festiwalu zaprezentowano 18 filmów dokumentalnych z napisami w językach angielskim i polskim jednocześnie. Pokazy w ramach jego warszawskiej edycji odbywały się w Kinotece, w sali która mieści około 170 osób (Sala nr 2). Ponadto dwa pokazy odbyły się w Staromiejskim Domu Kultury. Filmy były wyświetlane przez 3 dni, od rana do nocy, a zakończyły się uroczystą galą zamknięcia Festiwalu. Prawie każdemu spotkaniu towarzyszyła prelekcja, debata, spotkanie z twórcą bądź dyskusja. Podczas Festiwalu 5 osobowe Jury przyznało 5 różnych nagród.

Filmy zaprezentowane na Festiwalu HumanDOC 2016 to:

 • 2 GIRLS // 2 DZIEWCZYNY reż. Marco Speroni, 2016, Włochy, 52 min. (Nagroda Grand Prix dla filmu zagranicznego)
 • MONK OF THE SEA // MNICH Z MORZA reż. Rafał Skalski, 2016, Polska, 68 min. (Nagroda Grand Prix dla filmu polskiego)
 • SYRIAN LOVE STORY // SYRYJSKA LOVE STORY reż. Sean McAllister, 2015, Wielka Brytania,  76 min. (Nagroda Specjalna Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w kategorii „Różne twarze migracji”)
 • GHOST PEOPLE // LUDZIE DUCHY reż. Martyna Wojciechowska, Marek Kłosowicz, 2014, Polska, 45 min. (Nagroda Specjalna Instytutu Stosunków Międzynarodowych WNPiSM UW)
 • THE OTHER KIDS // INNE DZIECI Reż. Pablo de la Chica, 2016, Hiszpania, 84 min. (Nagroda Publiczności)
 • 24 SNOW  // 24 ŚNIEGI reż. Michail Barynin, 2016, Rosja, 90 min.
 • ANORANZA  //  ANORANZA reż. Flo Flamme, 2016, Belgia, 71 min.
 • GOLD FEVER // GORĄCZKA ZŁOTA reż.  J.T. Haines, 2013,USA / Gwatemala / Kanada, 83 min.
 • SMALL PEOPLE. BIG TREES. // MALI LUDZIE, WIELKIE DRZEWA reż.  Vadim Vitovtsev, 2016, Rosja,  45 min.
 • UNFORGIVEN //  NIEWYBACZONE reż.  Lukas Augustin, 2014, Niemcy / Rwanda, 75 min.
 • ON THE BRIDE’S SIDE // ON THE BRIDE’S SIDE reż.  Antonio Augugliaro, Gabriele Del Grande, KhaledSoliman Al Nassiry, 2014, Włochy / Palestyna, 98 min.
 • THE CROSSING // PRZEPRAWA reż.  George Kurian, 2015, Norwegia, 55 min.
 • CROSSING HELL: ANYTHING TO GET TO EUROPE // PRZEZ PIEKŁO DO EUROPY zespół reż. w Libii: CamilleCourcy, Olivier Azpitarte, Paul Comiti, zespół reż. W Afganistanie: Claire Billet, Olivier Jobard, koordynator: Renaud Fessaguet, 2013, Francja,  90 min
 • REQUIEM FOR SYRIAN REFUGEES // REQUIEM DLA SYRYJSKICH UCHODŹCÓW reż.  Richard Wolf, 2014, USA, 71 min.
 • UNBRANDED // UNBRANDED reż.  Philip Baribeau, 2015, USA, 106 min.
 • CARTEL LAND // W KRAINIE KARTELI reż. Matthew Heineman, 2015, Meksyk / USA, 99 min.
 • THE GREAT WALL // WIELKI MUR reż. TadhgO’Suvillan, 2015, Irlandia, 74 min.
 • STATE OF MIND // STAN UMYSŁU reż. Daria Lipko, 2016, Polska, 53 min.

Pokazom filmowym towarzyszyła wystawa fotograficzna składająca się z 33 zdjęć, która była eksponowana przez dwa tygodnie na dwóch piętrach Kinoteki.

W trakcie festiwalu w Warszawie, w listopadzie 2016 r. zorganizowane zostały spotkania z 10 twórcami filmów (projekt zakładał 3 spotkania), którzy reprezentowali produkcje polskie, flamandzkie, hiszpańskie, brytyjskie, niemieckie, włoskie. Z uczestnikami festiwalu spotkali się: Martyna Wojciechowska, Marco Speroni, Lukas i Salome Augustin, Sean McAllister, Flo Flamme, Pablo De la Chica, Rafał Skalski, Mikhail Barynin, Vladim Vitovstev.

On-line zostało udostępnionych za darmo 10 filmów festiwalowych. Ponadto w ramach pokazów specjalnych wyświetlono 3 dodatkowe filmy, nie prezentowane w ramach pokazów w Kinotece i 4 reportaże telewizyjne.  

Oprócz Warszawy pokazy filmowe odbyły się w: Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu, Granicy, Mińsku Mazowieckim, Sanoku, Bełchatowie, Gliwicach i Tarnowskich Górach. Pokazy rozpoczęły się po zakończeniu Festiwalu i trwały do końca 2016 roku. Wszystkie kina dostały możliwość wyświetlenia 5 festiwalowych filmów, każdej instytucji zaoferowano pomoc merytoryczną związaną z organizacją paneli, dyskusji i debat po pokazie.

Ponadto ponad tysiąc osób wzięło udział w konkursie fotograficznym, zgłaszając swoje prace w 3 kategoriach. Stworzono stronę konkursu fotograficznego (http://www.konkurs.humandoc.pl/ i http://www.jasnastronakadru.pl/), na której zamieszczone zostały m.in. informacje o laureatach. Dodatkowo około 5000 osób wzięło udział w działaniach i konkursach na profilu wydarzenia na Facebooku.