Polska pomoc

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Jak Polacy pomagają światu"

W dniu 6 grudnia 2011 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na materiał dziennikarski o Polakach angażujących się w niesienie pomocy mieszkańcom krajom rozwijającym się „Jak Polacy pomagają światu".

Gospodarzem spotkania był Podsekretarz Stanu w MSZ Krzysztof Stanowski. Wśród zaproszonych gości, obok laureatów konkursu, byli również obecni przedstawiciele Fundacji Sue Ryder oraz Stowarzyszenia Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu z Krakowa. Te dwie organizacje pozarządowe w istotny sposób przyczyniły się do powstania nagrodzonych reportaży.

Do konkursu można było zgłaszać materiały prasowe w formie wywiadów i reportaży prasowych, radiowych i telewizyjnych. Wyjaśniając ideę konkursu Minister Krzysztof Stanowski podkreślił, że aż 79% Polaków deklaruje, że trzeba pomagać biednym krajom. Taki wynik sondaży pokazuje, że jest to najwyższy odsetek poparcia społecznego dla pomocy rozwojowej w Europie i prawdopodobnie na świecie. Minister Krzysztof Stanowski zaznaczył, że warto się tym chwalić, a najlepiej mogą to nagłośnić dziennikarze.   

Nadesłane materiały dziennikarskie przedstawiały sylwetki Polaków, świeckich i duchownych, zaangażowanych w pomoc mieszkańcom kilkunastu krajów rozwijających się: Chile, Ekwadoru, Peru, Haiti, Iraku, Kamerunu, Nepalu, Pakistanu, Ghany, Malawi, Sudanu, Ugandy i Zambii.

Zgłoszone w konkursie materiały zostały ocenione przez grono wybitnych fachowców - zawodowo zajmujących się dziennikarstwem. Do komisji konkursowej zostali zaproszeni:

  1. Irena Piłatowska-Mądry - redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A. Od 1 marca 2004 r. Dziennikarka Polskiego Radia S.A. Reportażem radiowym zajmuje się od 1984 r.
  2. Marek Miller - reporter i założyciel Laboratorium Reportażu, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
  3. Adam Leszczyński - dziennikarz i publicysta, od 1993 r. związany z Gazetą Wyborczą.

Z ramienia MSZ w obradach komisji udział wzięła Aleksandra Klimont z Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Zagranicznych oraz Agata Czaplińska Zastępca Dyrektora  DWPR, która  przewodniczyła pracom komisji.

Marek Miller w imieniu jury powiedział, że pisanie o pomocy w dzisiejszych czasach nie jest zadaniem łatwym, ale za to niezwykle ważnym. Podkreślił, że ważną sprawą jest szkolenie dziennikarzy w tym kierunku.  Podsumowując prace jury konkursowego powiedział, że nadesłane prace ukazywały niezwykłych i inspirujących bohaterów.

I miejsce - nagrodę w wysokości 5 000 zł otrzymał reportaż telewizyjny pt. Mamma Lima autorstwa pani Karoliny Kołodziej. Mamma Lima to opowieść o dzieciach ulicy i Ośrodku dla Chłopców Ulicy prowadzonym przez polskiego księdza salezjanina w Limie, w Peru.

Reportaż powstał w ramach projektu "Media for Development Goals" w koprodukcji TVP Kraków i Stowarzyszenia Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu z Krakowa, którego prezes - ks. Adam Parszywka był obecny podczas uroczystości.

II miejsce - nagrodę w wysokości 3 000 zł otrzymał reportaż telewizyjny pt. Szkoła bez barier na dachu świata autorstwa  Dariusza Zalewskiego. Szkoła bez barier na dachu świata opowiada o budowie szkoły dla dzieci w Nepalu, na którą większość pieniędzy zebrała polska podróżniczka Ania Lichota.

Ani niczego nie brakuje - pracuje w londyńskim City jako dyrektor w jednym z banków. Nepal zna dzięki swoim wyprawom. Postanowiła pomóc wiejskiej społeczności w Nepalu w wyrwaniu się z biedy i z systemu kastowego budując szkoły. Ania chce wybudować 13 placówek szkolnych - tłumaczył autor reportażu - Dariusz Zalewski.

III miejsce - nagrodę w wysokości 2 000 zł otrzymał reportaż radiowy pt. Afryka nasza miłość autorstwa  Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Afryka nasza miłość to reportaż przedstawiający dwoje polskich wolontariuszy, emerytowane małżeństwo, które w Malawi zaangażowało się w rehabilitację dzieci niepełnosprawnych oraz szkolenie ich opiekunów i miejscowych rehabilitantów.

Bohaterowie reportażu wyjechali ponownie do Malawi w ramach programu wolontariatu MSZ i przebywają tam obecnie. Ich celem jest przeszkolenie miejscowych wolontariuszy oraz urządzenie centrum rehabilitacyjnego - stwierdziła pani Joanna Chodor - Dyrektor Fundacji Sue Ryder, z ramienia której emerytowani wolontariusze wyjechali do Malawi.

 

 

 

 

w górę

Tagi