Polska pomoc

Tydzień Edukacji Globalnej 2019: „Przegląd Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

Poniedziałek 18-tego listopada 2019 r. był wyjątkowym dniem w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni.

Tego dnia sala w szkolnym Internacie stała się kinem, gdzie młodzi ludzie - głównie przyszli weterynarze, ratownicy medyczni oraz policjanci i hotelarze obejrzeli filmy, które mogą zmienić świat. Uczniowie z drugich i trzecich klas poznali definicje zrównoważonego rozwoju, dowiedzieli się o Agendzie 2030. Przede wszystkim jednak oglądali wartościowe filmy mówiące o gospodarce, społeczeństwie i środowisku.

Przegląd Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” zorganizowała Fundacja CSR Res Severa w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Pokazy zostały sfinansowane ze środków polskiej współpracy rozwojowej. Organizatorzy wyświetlili filmy przedstawiające dobre praktyki firm troszczących się o środowisko. Jedne na dachach swoich siedzib umieściły pszczele ule, a inne urządziły miejskie warzywniaki dla mieszkańców kamienic.

Zaprezentowano filmy przygotowane przez partnerów polskiej współpracy rozwojowej. O wartości pomocy krajom Globalnego Południa opowiedziały Oczy Afryki Fundacji Redemptoris Missio oraz Pomagamy czy szkodzimy Grupy Zagranica, a o współzależnościach globalnych filmy -  Skąd bierze się głód? i Tajemnica twojego smartfona Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

(Wrzesińscy) Uczniowie z Wrześni mogli zobaczyć też czym jest idea foodsharingu czy „slow life”, a miłośnicy zwierząt wzruszali się na filmie o hodowli klatkowej czy filmie z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Nie zabrakło też lokalnego akcentu. Zrównoważony rozwój to też zrównoważony transport – a o nim w ciekawej formie opowiadały filmy przygotowane przez Urząd Miasta i Gminy we Wrześni „Makieta Kolejki Wąskotorowej” oraz „Wrzesińska Kolej Wąskotorowa”.

Przegląd Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” zawita również do Gostynia, do Kina Pod Kopułą już w najbliższy piątek 22 listopada.

 

w górę

Tagi