Polska pomoc

Tydzień Edukacji Globalnej 2012 pod hasłem „Na rzecz wspólnego świata!”

Tydzień Edukacji Globalnej to organizowana od 1999 roku pod patronatem Rady Europy, międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na wzajemne zależności między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się, na problemy globalnego świata oraz pokazanie roli, jaką społeczeństwa i jednostki mogą odgrywać na rzecz ich rozwiązywania.  Podejmowane inicjatywy mają także na celu kształtowanie wśród młodych ludzi postaw tolerancji wobec różnorodności kulturowej oraz mobilizowanie do działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata poprzez pokazanie konkretnych możliwości zaangażowania.

Obchodom TEG patronuje Europejskie Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) przy Radzie Europy. Koordynatorem tegorocznej edycji TEG jest Grupa Zagranica, we współpracy z Polską Akcją Humanitarną.

Więcej informacji o Tygodniu Edukacji Globalnej i jego tegorocznej edycji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.teg.edu.pl/

 

Wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej
współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

 

Centrum Inicjatyw Międzykulturowych zaprasza dzieci w wieku 7-8 lat z Warszawy i okolic na warsztaty, które odbędą się w dniach 17-18.11.2012 r. w godzinach 11.00-14.00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. W programie warsztatów: fascynująca podróż do Chin, krajów Afryki, Brazylii oraz świata islamu, wielokulturowe gry, malowanie, rozmowy o ważnych problemach współczesnego świata. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma drobny upominek.

Warsztaty są bezpłatne!

Karta zgłoszenia oraz szczegółowe informacje na stronie organizatora:
http://www.cim.org.pl/artykul/ju%C5%BC-wkr%C3%B3tce-warsztaty-wsp%C3%B3lne-korzenie-wiele

Profil na Facebooku:
https://www.facebook.com/pages/M%C5%82ody-Obywatel-%C5%9Awiata/385433244870647

 

Fundacja Usłyszeć Afrykę wraz z portalem edukacyjnym INTERKLASA serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i średnich do udziału w konkursie „Globalna gra miejska”. Celem Konkursu jest zainteresowanie społeczności szkolnych zagadnieniami edukacji globalnej, uwrażliwianie na problemy społeczeństw zamieszkujących Afrykę, rozbudzanie ciekawości świata, wspólne poszukiwanie rozwiązań, które mają na celu realizację Milenijnych Celów Rozwoju.

Przygotuj i przeprowadź w swojej szkole innowacyjną i ciekawą grę miejską poruszającą jedno z trzech zagadnień dotyczących Afryki: ubóstwo, uchodźstwo, dostęp do wody.

Konkurs odbędzie się w dniach 19-25 listopada 2012.

Szczegóły:
http://eg.edudemo.org.pl/nowosci/55-projekty-grantobiorcow/205

 

Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego "Moja Przestrzeń" w ramach projektu „Wrocław World Cafe” zaprasza do kawiarni obywatelskiej w księgarnio-kawiarni Tajne Komplety pt. „My dla świata”. Celem spotkania jest dyskusja na temat możliwych działań podejmowanych w przyszłości przez wrocławskie NGO w ramach edukacji globalnej, a także metod, jakimi mogą być one realizowane. Spotkanie zostanie zorganizowane przy wykorzystaniu metody kawiarni obywatelskiej (conversation cafe), której głównym celem jest pobudzenie dialogu pomiędzy uczestnikami/czkami.

22 listopada w godzinach 17.00-20.00, księgarnia Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2, Wrocław) – tytuł spotkania: „My dla świata”

http://www.dfop.org.pl/pl/1/nse/15/367/Zanim_skonczysz_jesc_sniadanie_juz_zalezysz_od_polowy_swiata _M_L_King_rozpoczynamy_Wroclaw_World_Cafe_cykl_spotkan_dyskusyjnych_o_wyzwaniach_wspolczesnego_swiata

 

Fundacja Kaukaz.net  w ramach projektu „Kaukaski Weekend w Siedlcach” zaprasza dorosłych i dzieci na spotkania z Kaukazem baśniowym i rzeczywistym.  Głównym temat spotkań i prezentacji  będą kaukaskie baśnie i zawarte w nich wartości oraz znaczenia. Tradycja, której baśnie są ważnym elementem, zestawiona zostanie ze współczesnym obrazem kaukaskich społeczności.

Spotkania odbędą się 23-24 listopada 2012 (piątek-sobota) w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach przy ul. O. Langego 6. Jednocześnie w Bibliotece do 24 listopada oglądać można WYSTAWĘ FOTOGRAFII Z KAUKAZU.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.kaukaz.net/cgi-bin/blosxom.cgi/polish/siedlce_bajki oraz http://eg.edudemo.org.pl/nowosci/55-projekty-grantobiorcow/202-coraz-bliej-kaukaski-weekend-w-siedlcach.

 

Fundacja Studio (S)praw Kobiet zaprasza na happening, będący podsumowaniem projektu „Cross-cultural caffetteria: Spotkania globalnego Południa z młodzieżą z Piaseczna”. Spotkanie odbędzie się na Rynku Piaseczna przy fontannach / siedziba Fundacji Eco-Choice. W programie m. in.: wystąpienie dot. opisu zadań projektu Cross-cultural Caffeteria (zaproszeni goście to przedstawiciele lokalnych władz, ambasad wybranych krajów Południa, uczestnicy spotkań Caffeterii, rodzice, nauczyciele i zaprzyjaźnione lokalne organizacje pozarządowe); projekcja autorskiego filmu; wystawa zdjęć; konkurs wiedzy o globalnym Południu z nagrodami; koncert na bębnach; warsztaty (pokazy, stoiska) zaplatania warkoczyków, tworzenia ozdób; nauka j. swahilli; stoisko fair trade w kooperacji z kawiarnią Domu Kultury oferujące degustację produktów z podkreśleniem użycia niejednorazowych naczyń; projekt "wymienialnia" (second hand książki, ozdoby, ubrania, zabawki) jako forma przekazu idei etycznej konsumpcji.

24 listopada 2012 r., godz. 11.00-14.00, Fundacja Eco-Choice Piaseczno

Więcej informacji na stronie http://www.studiosprawkobiet.pl/blog/2012/11/13/cross-cultural-caffeteria-spotkanie-otwarte-24-listopada-2012-1100-1400/ oraz http://eg.edudemo.org.pl/nowosci/55-proj

 

Stowarzyszenie „Jeden Świat” w ramach projektu „Centrum Edukacji Globalnej w Poznaniu” organizuje cykl interaktywnych warsztatów, które odbędą się w czasie TEG:  

19-20 listopada, Warsztaty animacji pt. Co by było, gdybyś urodził/a się w Gwatemali?

https://cegpoznan.wordpress.com/2012/11/05/warsztaty-animacji-tydzien-edukacji-globalnej-2012/

Inspiracją do twórczego działania będzie opowieść o życiu kobiety z Gwatemali. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady tworzenia animacji poklatkowej przy użyciu archaicznych zabawek optycznych tj. zootrop, flipbook, fenakistiskop i thaumatrop. Nauczymy się, jak przy pomocy współczesnego aparatu fotograficznego „ożywić” nieruchome przedmioty i sprawić, żeby znikały lub uniosły się w powietrzu, z materiałów recyklingowych stworzymy filmy wykorzystujące potencjał kreacyjny animacji poklatkowej. Każdy uczestnik wykona flipbook lub fenakistiskop z własnym filmem, powstaną także krótkie animacje w formie cyfrowej.

Warsztaty poprowadzą: Maria Stafyniak i Paweł Kula (absolwenci ASP w Poznaniu, członkowie Stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki”, którego głównym celem jest edukacja poprzez sztukę, prowadzą warsztaty dla dzieci i młodzieży, wykorzystując elementy sztuki).

24 listopada, Koncert pt. Głosy kobiet

https://cegpoznan.wordpress.com/2012/11/12/glosy-kobiet-tydzien-edukacji-globalnej-2012/

24 listopada o godz. 18.00 zapraszamy do Księgarni Z Bajki na wieczór pt. “Głosy kobiet”. To spotkanie z opowieściami kobiet: tymi, które znalazły się w książce pt. “Głosy kobiet. Ghana, Gwatemala, Polska” oraz tymi, które zabrzmią w wykonaniu zespołu Czarolija.

Czarolija to grupa tworzona wyłącznie przez kobiety, które śpiewają tradycyjne pieśni ludowe, znajdując w nich prawdę i moc. Choć nie są profesjonalnymi muzykami, to dzięki naturalności i przejmującemu białemu głosowi opowiadają dźwiękiem historie o ludzkim losie, które poruszają serca słuchaczy.

 

Seniorita w Tupizie, czyli relacja z projektu wolontariackiego w Boliwii, próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego niektórym krajom nie udało się osiągnąć dobrobytu? oraz warsztaty gry na bębnach afrykańskich to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Salezjański Wolontariat Misyjny w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej we Wrocławiu. W programie zaplanowano również projekcję filmu i wystawę zdjęć z realizowanych projektów. Szczegółowy program.

 

Dlaczego ślepota w Rwandzie uznawana jest za zemstę przodków? Jak wytłumaczyć niewidomemu dziecku czym jest tęcza? Skąd ma wiedzieć, jak pokonać drogę z internatu do budynku szkoły? Fundacja Usłyszeć Afrykę zaprasza na „Wieczór z Afryką” w warszawskiej klubokawiarni „Południk Zero”, podczas którego wolontariusze opowiedzą o pracy z niewidomymi dziećmi w Rwandzie. Spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć z Ośrodka dla Niewidomych w Kibeho. Szczegóły spotkania: zobacz plakat i odwiedź stronę: http://uslyszecafryke.org/strona,143,Wieczory-z-Afryk. Zapraszamy!

w górę

Tagi