Polska pomoc

Tydzień Edukacji Globalnej 2011 w Polsce

   

W obchody Tygodnia Edukacji Globalnej aktywnie włączają się organizacje, które realizują projekty współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W projekcie Polskiej Akcji Humanitarnej „Lokalnie na rzecz mieszkańców krajów Południa"   przeszkoleni uczniowie i nauczyciele z kilkudziesięciu szkół w Szczecinie, Katowicach, Gliwicach, Zawierciu i Bydgoszczy organizowali akcje w środowisku lokalnym na temat dostępu do wody, edukacji i żywności.  Akcje zaplanowano między 7-28 listopada a tematy poruszane podczas nich to m.in. sprawiedliwy handel, energetyka i ekologia

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak realizująca projekt „Globalnie - Odpowiedzialnie"  przygotowała dwa spotkania otwarte w Piwnicznej Zdrój i w Olkuszu. Zaplanowano warsztaty i gry edukacyjne dla dzieci i rodziców przybliżające ideę sprawiedliwego handlu. Podczas warsztatów Zabawa w zabawki na przykładzie zabawek i gier edukacyjnych zaprezentowane zostaną globalne zależności we współczesnym świecie. Prezentowane będą również sposoby samodzielnego wykonania ekologicznych zabawek. Na stronie www.etyczne.pl/quiz zmieszczony jest quiz „Jakim jesteś konsumentem".

W dniach 12-17 listopada w Kinotece PKiN w Warszawie odbył się II Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC, prezentujący najlepsze produkcje dokumentalne z całego świata poświęcone globalnym wyzwaniom i tematyce społecznej z Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii i krajów postsowieckich. Filmy festiwalowe można było też oglądać na Dworcu Centralnym w Warszawie, w hali głównej, w nowo otwartej Cafe Poczekalnia. Do 12 grudnia wybrane filmy festiwalowe będą dostępne na platformie filmowej iplex.pl. Informacje o festiwalu zamieszczone są na stronie internetowej  http://festival.humandoc.net/. Globalny Rozwój w Kinie to projekt Fundacji Mediów Społecznie Zaangażowanych - HumanDOC.

Urząd Miasta w Sieradzu realizujący projekt Tydzień Edukacji Globalnej w Sieradzu zorganizował dwa koncerty muzyki afrykańskiej pod hasłem „Muzyka dla klimatu przeciw ubóstwu" w Teatrze Miejskim w Sieradzu. W lokalnych mediach prezentowano informacje na temat sprawiedliwego handlu, edukacji globalnej oraz Milenijnych Celach Rozwoju. Więcej informacji na stronie internetowej http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/366.

Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu" organizuje w Krakowie akcję Media dla Globalnego Rozwoju.  Krakowska edycja TEG trwa od 22 do 26 listopada a jej główną ideą jest podkreślenie roli mediów w globalnym rozwoju i propagowanie edukacji rozwojowej.
W dniach 22-25 listopada w Akademii Ignatianum w Krakowie odbywa się cykl spotkań z dziennikarzami pod hasłem „Globalny rozwój w polskich mediach" i prezentowana jest  multimedialna wystawa dotycząca problematyki globalnego rozwoju. 26 listopada w Galerii Krakowskiej zaplanowano akcję smart mob „Razem dla rozwoju". W Klubie Lizard King odbędzie się panel dyskusyjny i finał konkursu filmowo - radiowego a wieczorem wystąpi zespół De Press. Szczegółowy program na stronie swm.pl/7598.tydzien-edukacji-globalnej-2011.

 

 

w górę

Tagi