Polska pomoc

Trzeci transport z pomocą humanitarną dla Ukrainy

15 czerwca wyruszył z Warszawy transport 20 ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej, który przewozi pomoc rzeczową, będącą odpowiedzią polskiego rządu na apel ukraińskich władz o udzielenie wsparcia najbardziej potrzebującym mieszkańcom tego kraju.

Dzisiejszy konwój to realizacja deklaracji podjętych w styczniu br. przez panią premier  Ewę Kopacz złożoną w trakcie konsultacji międzyrządowych w Kijowie o udzielaniu wsparcia humanitarnego na rzecz Ukrainy – powiedział wiceminister Konrad Pawlik. Wiceszef polskiej dyplomacji dodał również, że konwój połączy się w Kijowie z konwojem niemieckim co było tematem konsultacji polsko-niemieckich w kwietniu br. w Warszawie. – Jutro będę miał okazję spotkać się z ministrem współpracy gospodarczej i rozwoju RFN Christopherem Strässerem z którym wspólnie zainaugurujemy wyjazd konwoju z Kijowa do Zaporoża – podkreślił wiceminister Pawlik.  

Transport organizowany jest wspólnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej oraz polskie organizacje pozarządowe: Polska Misja Medyczna, Caritas Polska, Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Zakon Maltański Polska.

Na zakupioną w Polsce pomoc składają się przede wszystkim paczki żywnościowe, środki higieniczne, w tym zestawy dla niemowląt, przybory szkolne dla dzieci z myślą o rozpoczynającym się po wakacjach roku szkolnym, śpiwory, koce, łózka polowe, a także środki opatrunkowe i najpotrzebniejsze leki. Polska pomoc trafi do Obwodu Zaporowskiego.

Polska przeznaczyła od początku konfliktu na Ukrainie w sumie 13 mln złotych na pomoc humanitarną dla osób najciężej poszkodowanych w wyniku starć oraz dla osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów, w tym m.in. na leczenie osób rannych w starciach z władzami podczas protestów w Kijowie w zimie 2013 roku. Rząd RP dofinansował także wypoczynek połączony z terapią dla dzieci i młodzieży z terenów objętych walkami. Jednocześnie Ukrainie pomagają samorządy i organizacje pozarządowe, których setki wolontariuszy prowadzi zbiórki odzieży oraz żywności.

Pierwszy konwój humanitarny dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy został wysłany w grudniu 2014 r. 34 ciężarówki Państwowej Straży Pożarnej dostarczyły ponad 150 ton najpilniejszej pomocy rzeczowej.

 

Więcej informacji o pomocy humanitarnej dla Ukrainy w 2014 roku:

https://www.polskapomoc.gov.pl/Pomoc,humanitarna,na,rzecz,Ukrainy,w,2014,r.,2153.html

Więcej informacji o poprzednich transportach pomocy rzeczowej na Ukrainę:

https://www.polskapomoc.gov.pl/Polski,transport,z,pomoca,humanitarna,dla,Ukrainy,2206.html

https://www.polskapomoc.gov.pl/Polska,pomoc,humanitarna,dotarla,na,Ukraine,2173.html

https://www.polskapomoc.gov.pl/Pomoc,humanitarna,dla,uchodzcow,ze,wschodniej,Ukrainy,2170.html

w górę

Tagi