Polska pomoc

 

Rozwój wiedzy i umiejętności psychologicznych pracowników Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Muyinga, Burundi oraz jego podopiecznych i ich rodzin

W projekcie realizowanym w okresie 11 czerwca – 31 grudnia 2012 r. w Muyinga w Burundi wzięła udział jedna wolontariuszka, która przebywała na miejscu od 1 lipca do 30 września 2012 roku. Wykonawcą projektu była Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia, a partnerem lokalnym Centrum Niepełnosprawnych Fizycznie im. Jana Bosko w Muyinga.

Celem projektu była poprawa jakości pracy opiekunów Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Muyinga, a także podniesienie jakości funkcjonowania psychospołecznego podopiecznych i ich rodziców.

W ramach działań projektowych odbyło się 15 godzin teoretycznych warsztatów psychoedukacyjnych i 18 godzin części praktycznej. Warsztaty podzielone były tematycznie na cztery moduły: psychologii rozwoju dziecka, metod ruchu rozwijającego, rozwoju personalnego, i innych tematów wybranych przez personel.

Wolontariuszka organizowała również grupę wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, odbywając w sumie 7 spotkań z rodzicami. W ramach projektu badawczego nt. funkcjonowania poznawczego dzieci niepełnosprawnych ruchowo, wolontariuszka przeprowadziła 4 testy, w których wzięło udział 44 dzieci. Stworzyła również biblioteczkę z zakresu psychologii rozwojowej i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych w jęz. francuskim (12 pozycji), i poszerzyła biblioteczkę o literaturę dziecięcą (16 pozycji).

W ramach inicjatywy edukacji globalnej w trzech placówkach wspierających dzieci niepełnosprawne w Skawinie, Radziszowie i Krakowie (woj. małopolskie) odbyły się Spotkania Afrykańskie, w trakcie których dzieci uczestniczyły w zajęciach muzykoterapeutycznych, kulinarnych, bajkowych i plastycznych, co miało na celu przybliżenie im tematyki afrykańskiej. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 142 dzieci. W Krakowie zorganizowano także konferencję „Jedna Afryka, wiele doświadczeń. Zrozumieć, by pomóc rozwojowo”, w której wzięło udział ok. 60 uczestników.