Polska pomoc

Reportaże radiowe o pomocy rozwojowej 2017

Ponad milion uchodźców syryjskich znalazło schronienie przed wojną w sąsiednim Libanie. Wielu z nich żyje w improwizowanych obozowiskach namiotowych na otwartych przestrzeniach np. polach, w garażach zaadaptowanych na pomieszczenia mieszkalne oraz wynajętych mieszkaniach m.in. w południowych dzielnicach Bejrutu. Normą jest, że niewielkie powierzchnie zamieszkiwane są przez wieloosobowe rodziny. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, dzięki wsparciu finansowym MSZ , realizuje w Libanie projekt wspierający uchodźców syryjskich, który umożliwia im sfinansowanie schronienia dzięki uzyskaniu środków na opłatę czynszu.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Liban

PR I

Uchodźcy syryjscy w Libanie 6 min polski

W Jordanii przebywa obecnie ponad 1,5 miliona uchodźców syryjskich. Około 90% z nich zamieszkuje obszary miejskie. Większość z nich znajduje się pod opieką organizacji pomocowych i rządu jordańskiego. Jedno z największych skupisk uchodźców to położona w odległości 30 km od centrum Ammanu miejscowość Zarka. Zamieszkujący Zarkę uchodźcy pochodzą głównie z Aleppo. Dzięki współfinansowaniu z programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych uciekinierzy syryjscy mogą opłacić czynsz w miejscach swojego tymczasowego pobytu.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Jordania

PR I

Uchodźcy syryjscy w miejscowości Zarka w Jordanii 6 min polski

Polscy strażacy – wolontariusze Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzą szkolenia dla strażaków wolontariuszy w stanie Gonder w Etiopii. Zajęcia organizowane przez Polaków umożliwiają podniesienie kwalifikacji strażaków ochotników, oraz przygotowują profesjonalistów, którzy w przyszłości będą prowadzili podobne szkolenia dla chętnych do pracy w straży pożarnej. Projekt jest współfinansowany ze środków programu Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Kenia, Etiopia

PR I

Szkolenia dla strażaków w Etiopii 6 min polski

Innowacyjna technologia upraw hydroponicznych (uprawa roślin w zamkniętym obiegu wody, bez wykorzystania gleby) pozwala na wyprodukowanie żywności w miejscach, gdzie warunki dla rozwoju rolnictwa są szczególnie trudne. Dzięki projektowi Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej współfinansowanemu ze środków programu Polska Pomoc MSZ kobiety palestyńskie z Zachodniego Brzegu Jordanu zrzeszone w spółdzielniach rolniczych mają szansę na podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz wejścia na rynek pracy. Dzięki projektowi poprawia się bezpieczeństwo żywnościowe społeczności. Ze względu na elastyczność i możliwość zastosowania w środowisku gdzie ograniczony jest dostęp do ziemi uprawnej i wody, rozwiązania hydroponiczne są szczególne przydatne są w miejscach takich jak Palestyna.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Palestyna

PR I

Uprawy hydroponiczne 8 min polski

Przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polska Misja Medyczna prowadzi w Mjanmie projekt obejmujący szczepienie dzieci w wieku 15-16 lat przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kilka lat temu rząd Mjanmy podjął decyzję o wprowadzeniu obowiązkowego szczepienia dzieci i niemowląt przeciwko tej chorobie. Wirusowe zapalenie wątroby typu B to najpowszechniejsza na świecie choroba zakaźna. Organizacja realizuje także program edukacyjny w zakresie opieki nad kobietami ciężarnymi.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Mjanma

PR I

Pomoc medyczna dla Mjanmy 5 min polski

Zakażona bakteriami woda jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Aby uchronić mieszkańców regionu Kemeber w Senegalu przed chorobami przewodu pokarmowego oraz innymi schorzeniami wywołanymi kontaktem z brudną wodą, stowarzyszenie NAVEGADORES buduje tam podstawową infrastrukturę sanitarną, tym samym zapewniając mieszkańcom Kemeber swobodny dostęp do czystej wody. Projekt współfinansowany jest ze środków programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Senegal

PR I

Infrastruktura sanitarna w Senegalu 7 min polski

Reportaż prezentuje jedno z przedsięwzięć zrealizowanych przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej. Dzięki współpracy Fundacji Partners Polska oraz jej kenijskiego partnera – Education Effect Africa zrealizowano kompleksowy projekt dla kenijskich dzieci w wieku przedszkolnym. Przedsięwzięcie adresowane było do 10 szkół, które zapewniają edukację przedszkolną dzieciom z półpustynnych obszarów wiejskich okręgu Mbita. W ramach projektu zbudowano cztery budynki przedszkolne dostosowane do wieku i potrzeb dzieci oraz przeszkolono nauczycieli na temat metod nauczania i opieki nad dziećmi w wieku 0-8 lat.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Kenia

PR I

Lepszy dostęp do edukacji dla dzieci w Kenii 5 min polski

Ludność miejscowa, przymusowi przesiedleńcy z terenów objętych konfliktem zbrojnym, w tym często niepełnosprawne dzieci, inwalidzi, którzy mieszkają albo trafili do Obwodu Zaporoskiego i Charkowskiego mogą otrzymać pomoc medyczną, psychologiczną, bezpłatne lekarstwa i artykuły higieniczne w „gabinecie medyczno-socjalnym” w Zaporożu. Bardzo ważnym aspektem działalności gabinetu jest pomoc psychologiczna – najczęściej wydawane są leki uspokajające. Projekt jest realizowany przez Caritas Polska dzięki pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych udzielanej w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Ukraina

PR I

Gabinet medyczno-społeczny w Zaporożu. Ukraina 6 min polski

Myśląc o lepszej przyszłości dzieci mieszkających w Tanzanii i zapewnieniu ochrony przyrody na wzgórzach Kilimandżaro lokalni aktywiści prowadzą działania polegające nie tylko na sadzeniu nowych drzew, ale propagowaniu produkcji brykietów z biomasy. Zamiast wycinać drzewa, do produkcji energii wykorzystuje się odpady rolne i leśne. Projekt jest realizowany przez Fundację Ekonomiczną Polska – Afryka Wschodnia, a finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Tanzania

PR I

Alternatywne źródła energii – brykiety z biomasy – Tanzania 6 min polski

W Iwano-Frankiwsku polscy strażacy spod Karpat pomagali miejscowej służbie ds. sytuacji nadzwyczajnych w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Obwód iwanofrankiwski to rejon obfitujący w strumienie (ok. 9 tysięcy), co powoduje, że tereny te są często nawiedzane przez powodzie. Poza wspólnymi ćwiczeniami z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi i urządzeń służących do przewidywania powodzi, projekt służył także stworzeniu systemu koordynacji działań strażaków i ratowników górskich po obu stronach granicy. Dodatkowo bieszczadzki GOPR zorganizował szkolenia w zakresie ratownictwa górskiego, dzieląc się z ukraińskimi kolegami wiedzą i doświadczeniem.   .

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Ukraina

PR I

Wspólne działania polskich i ukraińskich strażaków i ratowników górskich. Ukraina 6 min polski

Kiedy wiecznie zielone zbocza Kilimandżaro w Tanzanii zaczęły się wylesiać, lokalne władze zakazały mieszkańcom okolicznych wiosek wycinania drzew na opał. Wtedy grupa ekologów z organizacji TEAKA znalazła sposób na pogodzenie potrzeb ludzi z ochroną przyrody Kilimandżaro. Odpowiedzią okazała się produkcja brykietów z biomasy. Kolejne wioski uczą się fachu, a niektórzy mieszkańcy zapowiadają, że to szansa na biznes dla całego regionu. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polskiej Współpracy Rozwojowej.

RokKrajRadioTytułDługośćJęzyk
2017 Gruzja

PR I

Nowoczesne technologie w przewidywaniu zagrożeń powodziowych w Gruzji 6 min polski
w górę

Tagi