Polska pomoc

 

Promocja kształcenia i społecznej integracji dzieci uchodźców syryjskich w Jordanii

Wojna domowa w Syrii zmusiła wielu jej obywateli do opuszczenia kraju. Do połowy kwietnia 2012 r. zarejestrowano w Jordanii (głównie w miejscowościach Zarqa, Marfaq i Ramatha) 12 500 uchodźców syryjskich. Według Caritas Jordan ich całkowita liczba oscylowała w tym czasie w przedziale 90 – 100 tys. 6 000 studentów zostało zarejestrowanych w jordańskich szkołach, w tym 722 w Marfaq. Tam również zarejestrowano około 484 dzieci w wieku 8 – 16 lat.

Planowanym czasem realizacji projektu był okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. Projekt realizowany był w jordańskich miejscowościach Mafraq i Zarqa oraz w Ammanie. Działania Caritas Polska wspomógł Caritas Jordan. Ogólnym celem projektu było zwiększenie przystosowania szkolnego i integracji dzieci syryjskich uchodźców w jordańskim społeczeństwie oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych potrzebnych w dorosłym życiu. Cel ten miał zostać osiągnięty poprzez działania adresowane do dwóch grup:

  • 200 dzieciom (100 chłopców i 100 dziewczynek) zapewniono edukację nieformalną, przygotowującą je do pobierania nauk w jordańskich szkołach oraz ułatwiającą asymilację w jordańskim społeczeństwie. Syryjskie dzieci w wieku 6 – 15 lat uczestniczyły w zajęciach wyrównawczych z arabskiego, angielskiego i matematyki wraz z rówieśnikami narodowości jordańskiej (po 25 w Mafraq i Zarqa). Prowadzone były również zajęcia sportowe oraz dodatkowe kształtujące i promujące ducha przyjaźni i współpracy (zajęcia z malarstwa i rysunku).
  • Szkoleniami zawodowymi objętych zostało 150 osób w wieku 16 – 40 lat. Dotyczyły one produkcji żywności, gotowania, pieczenia i szycia.