Polska pomoc

 

Popularyzacja treści Edukacji Globalnej poprzez dostosowanie Parku Edukacji Rozwojowej do rodzin z dziećmi i organizację wydarzeń towarzyszących

Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej to innowacyjne miejsce, stworzone przez stowarzyszenie Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” w Krakowie z myślą o wszechstronnej edukacji globalnej i międzykulturowej, zarówno dzieci jak i dorosłych. Wokół wielkoformatowej mapy świata rozmieszczone są osady obrazujące warunki życia najuboższych mieszkańców poszczególnych kontynentów. Park Edukacji Globalnej cieszy się dużym zainteresowaniem grup zorganizowanych, zwłaszcza szkolnych, dla których przygotowano bogatą ofertę edukacyjną. Projekt zakłada dotarcie z treściami edukacji globalnej do szerszego grona odbiorców, szczególnie rodzin z dziećmi oraz dostosowanie obiektu do potrzeb indywidualnych odwiedzających.

W ramach działań projektowych realizowanych w okresie 15 maja – 30 listopada 2012 r. wyposażono Park w nowe, interaktywne eksponaty: naturalnej wielkości plującą lamę; jaka, którego można wydoić i wielbłąda, którego można osiodłać. Park został też wzbogacony o dodatkowe elementy małej architektury tj. rekonstrukcję południowoamerykańskiego slumsu oraz trójwymiarowe igloo do samodzielnego składania, wielkoformatową grę Odkrywcy Papui i wielkoformatowe puzzle „Bananowy handel” ukazujące ideę Sprawiedliwego Handlu. Wśród nowych eksponatów znajdują się też przedmioty związane z codziennym życiem mieszkańców Afryki: moździerze do ubijania zboża oraz van – najczęstszy środek transportu w miastach. Dodatkowo w Parku zostało zamontowane  oświetlenie, które umożliwia pełniejsze korzystanie z obiektu w sezonie jesienno-wiosennym.

Park jest też miejscem organizacji imprez plenerowych, pikników rodzinnych oraz warsztatów edukacyjnych. 12 sierpnia 2012 r. odbył się Globalny Piknik Rodzinny promujący nowe atrakcje Wiosek Świata, w którym uczestniczyło ok. 400 osób. Uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w warsztatach i grach o tematyce rozwojowej. Podczas Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) promowano tematykę rozwojową w mediach, zrealizowano 5 audycji tematycznych, a w prasie ukazało się 5 artykułów poświęconych tym zagadnieniom.

Park Edukacji Globalnej jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-17:00 oraz od soboty do niedzieli w godzinach 13:00-18:00. Więcej informacji o Parku Edukacji Globalnej można znaleźć na stronie internetowej http://parkedukacji.swm.pl.