Polska pomoc

Polski ekspert wyleciał na misję do Brazzaville w Kongo

4 marca w Brazzaville w Kongo doszło do serii wybuchów w składzie pocisków przeciwczołgowych. W wyniku pięciu następujących po sobie eksplozji zginęło wg szacunków miejscowych 213 osób, a ok. 2000 zostało rannych. Wybuchy zniszczyły lub uszkodziły wiele budynków.

Władze Konga zwróciły się za pośrednictwem ONZ (UN OCHA - Biuro ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej) oraz MIC UE (Centrum Monitoringu Informacji UE) o pomoc międzynarodową. Prośba dotyczyła przysłania ekspertów od koordynacji działań po katastrofie, oceny sytuacji i szacowania skutków katastrofy. UNOCHA uruchomiło grupę UNDAC (Grupę ekspertów do koordynowania działań ratowniczych i pomocy humanitarnej na terenie katastrofy). Polska dołączyła do systemu UNDAC w 2011 r. Koordynatorem współpracy jest Departament Współpracy Rozwojowej MSZ, a od strony operacyjnej partnerem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP).

Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji na miejscu, grupa UNDAC, wraz z przedstawicielami rządu Republiki Kongo, zwróciła się do UN OCHA o wsparcie misji przez sześciu ekspertów - inżynierów budowlanych, posiadających certyfikaty członków grup poszukiwawczo - ratowniczych, wydawanych zgodnie z kryteriami ONZ. Prośba ta trafiła także do Polski, która posiada grupę ekspertów ratownictwa, legitymujących się certyfikatami zgodnymi ze standardami INSARAG.

KG PSP w porozumieniu z DWR MSZ zgłosiło kandydaturę asp. inż. Leszka Janowskiego z Komendy Miejskiej PSP w Łodzi, członka USAR POLAND, polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej, posiadającej certyfikat „grupy ciężkiej" zgodnie ze standardami INSARAG. Polski ekspert wzmocni grupę UNDAC, która zajmuje się szacowaniem strat po zdarzeniu oraz koordynacją napływającej pomocy humanitarnej. Do zadań Polaka należy m.in. ocena skutków wybuchu, szczególnie w zakresie stabilności konstrukcji budowlanych.


Misja polskiego eksperta rozpoczęła się 14 marca br. i potrwa ok. 10 dni.

w górę

Tagi