Polska pomoc

Polska ufundowała minibus dla "Wioski dziecięcej" w Homlu

Podopieczni „Wioski dziecięcej” w Homlu, ośrodka rehabilitacji dla dzieci i młodzieży z ciężką niepełnosprawnością w południowo-wschodniej części Białorusi, otrzymali minibus przystosowany do transportu osób niepełnosprawnych. Zakup nowego samochodu zwiększa dostępność usług terapeutycznych oferowanych w ośrodku, a także możliwość udziału wychowanków w wydarzeniach poza ośrodkiem. Minibus został zakupiony w ramach polskiej pomocy.

W ośrodku stworzonym przez Caritas Homel zamieszkuje na stałe 60 podopiecznych, z czego jedną trzecią stanowią leżące osoby niepełnosprawne. Głównym celem działalności ośrodka jest stworzenie warunków do godnego życia dzieci i młodzieży z ciężką niepełnosprawnością, a także edukacja oraz rozwijanie zdolności i mocnych stron dzieci. System pracy w Wiosce, unikalny na Białorusi, polega na tworzeniu relacji bliskich, bezpiecznych, których wzorem są relacje w normalnie funkcjonującej rodzinie.

Po wielu latach starania kilkoro wychowanków ośrodka ma możliwość nauki w szkole poza Wioską. Jest to jedyny taki przypadek w całej Białorusi. Ponadto, podopieczni biorą udział w wydarzeniach organizowanych w Homlu, w innych miastach Białorusi oraz zagranicą. Wszyscy wychowankowie „Wioski dziecięcej” mają poważny stopień niepełnosprawności i muszą być koniecznie z opiekunem. Dotychczas wykorzystywany w ośrodku samochód był przeznaczony przede wszystkim do transportu towarów i nie mógł w pełni zapewnić transportu dzieci niepełnosprawnych. Był równiez wysłużony, co wiazało się z jego częstymi awariami. Nowy samochód ułatwi pracę z osobami niepełnosprawnymi, w tym z osobami które zamieszkują poza ośrodkiem i korzystają z możliwości rehabilitacji w weekendy.

Samochód został zakupiony w ramach projektu Fundacji Most Solidarności realizowanego we współpracy z Caritas Homel przy dofinansowaniu ze środków polskiej pomocy. W ramach projektu zostały również przeprowadzone remonty niezagospodarowanych dotąd pomieszczeń w ośrodku oraz zakupiono sprzęt do rehabilitacji, np. wózki dla osób niepełnosprawnych. Uroczyste przekazanie samochodu miało miejsce w obecności przedstawicieli MSZ, władz lokalnych oraz pracowników „Wioski dziecięcej”.

O wydarzeniu informowały białoruskie media:

https://www.kp.by/online/news/3295545/

https://gomel.today/rus/news/gomel-11136/

https://naviny.by/new/20181114/1542145725-mid-polshi-podaril-gomelskoy-detskoy-derevne-mikroavtobus

https://charter97.org/ru/news/2018/11/14/312756/

w górę

Tagi