Polska pomoc

Polska pomoc dla uchodźców z irackiej Niniwy

Ostatnie wydarzenia w północnym Iraku, zwłaszcza ofensywa bojówek Islamskiego Kalifatu, zmusiła zamieszkujące tam mniejszości etniczne i religijne, w tym chrześcijan, do ucieczki i szukania schronienia przede wszystkim w sąsiednim Kurdystanie. Tysiące rodzin przybyło do chrześcijańskiej dzielnicy Irbilu – Ainkawa, znajdując wsparcie ze strony miejscowej archidiecezji chaldejskiej (obrządek katolicki). W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się dzieci.

Wychodząc naprzeciw apelom o pomoc, Departament Współpracy Rozwojowej MSZ zatwierdził specjalny mały grant wartości 100 000 PLN w celu wsparcia potrzeb edukacyjnych dzieci uchodźców. Ze środków tych zostanie zakupione wyposażenie i sprzęt dla szkoły podstawowej, tworzonej od podstaw pod patronatem Archidiecezji. Będzie do niej uczęszczać kilkuset uczniów.

Projekt jest realizowany przez Agencję Konsularną RP w Irbilu we współpracy z tamtejszym arcybiskupem chaldejskim Baszarem Warda. Pieniądze trafią do beneficjentów w ciągu kilku dni. Szkoła powinna zacząć działać jeszcze we wrześniu.

w górę

Tagi