Polska pomoc

Polacy szkolą afgańskich strażaków

W Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przeprowadzono w dniach od 17 do 28 czerwca 2013 r. drugą edycję szkolenia dla afgańskich strażaków. Uczestnikami szkolenia była grupa 19 funkcjonariuszy z Kabulu.  

W ramach projektu finansowanego ze środków „Polskiej Pomocy”, Afgańczycy zapoznawali się z taktyką ratowniczo-gaśniczą i prewencją. Zobaczyli także jak funkcjonuje straż pożarna w Polsce – najlepsze praktyki będą mogli przenieść na grunt afgański.

W Afganistanie strażacy nie mają tak szerokich możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji w porównaniu do ich polskich kolegów. W Kabulu dopiero powstaje pierwsza szkoła pożarnicza, część przeszkolonych w Częstochowie funkcjonariuszy będzie wykładowcami tejże szkoły. Dlatego pobyt w Polsce starali się wykorzystywać tak, aby jak najwięcej się nauczyć. Ich aktywność, dążenie do zdobycia wiedzy i umiejętności wzbudziły szacunek u kadry realizującej szkolenie. Z kolei na gościach duże wrażenie zrobił przede wszystkim nowoczesny poligon strażacki, którego mogą pozazdrościć Polakom nawet niektóre europejskie kraje. Przeprowadzane na nim zajęcia praktyczne były istotnym elementem projektu – dzięki nim Afgańczycy szkolili się w warunkach bardzo zbliżonych do występujących podczas prawdziwych akcji.

Specyfika pracy afgańskiej straży pożarnej nie różni się zbytnio od pracy ich polskich kolegów. - Strażacy w Polsce mają różne urządzenia, których my nie mamy. Wierzę, że w przyszłości strażacy afgańscy też będą mieli takie wyposażenie jak nasi polscy koledzy. – powiedział w trakcie tegorocznego szkolenia major Qolam Naqshband Bige, dowodzący afgańską grupą. 

Szkolenie jest kontynuacją rozpoczętego w 2012 r. projektu. W ubiegłym roku w ramach pierwszej edycji projektu, poza szkoleniem - jako odpowiedź na potrzeby strony afgańskiej - zakupiono i przekazano jednostkom kabulskiej straży pożarnej specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Realizacja tego rodzaju projektów prowadzi nie tylko do podniesienia jakość działań ratowniczo-gaśniczych afgańskiej straży pożarnej, ale także skutkuje wprowadzeniem zmian  w oparciu o doświadczenie polskiej Państwowej Straży Pożarnej – przy budowaniu instytucjonalnych podstaw działania tej służby w Afganistanie.

w górę

Tagi