Polska pomoc

Otwarcie Centrum Rodzinnego w Zugdidi w Gruzji

W Zugdidi (zachodnia Gruzja) na początku listopada 2019 roku miała miejsce uroczystość oddania do użytku nowego budynku Centrum Rodzinnego. To tu pomocy mogą szukać osoby doświadczające przemocy domowej. W wydarzeniu uczestniczył Ambasador RP w Gruzji oraz przedstawiciele gruzińskich władz państwowych i samorządowych.

Otwarcie Centrum Rodzinnego w Zugdidi Fot. Fundacja HumanDoc

Nowo otwarte pomieszczenia są kolejnym - po schronisku dla kobiet i dzieci doświadczających przemocy domowej - miejscem stworzonym w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Projekt realizuje  Fundacja HumanDoc ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 2016 roku w regionie Samegrelo dzięki polskiemu wsparciu sukcesywnie powstaje modelowy system lokalnego wsparcia ofiar przemocy domowej.

Centrum Rodzinne funkcjonuje od połowy 2018 roku. W listopadzie tego roku zostały oddane do użytku nowe pomieszczenia, pozwalające na udzielanie wsparcia m.in. prawnego, psychologicznego i socjalnego ofiarom przemocy. Dodatkowo Centrum będzie inicjowało działania na rzecz zapobiegania przemocy domowej w regionie.

Działalność Centrum adresowana jest do wszystkich osób doświadczających przemocy - dzieci, młodzież, kobiet i mężczyzn (zarówno ofiar, jak i sprawców przemocy). Jest to pierwsza w Gruzji tego typu jednostka świadcząca usługi w tak szerokim zakresie.

Centrum Rodzinne w Zugdidi jako pierwszy pozarządowy podmiot w Gruzji będzie realizować także programy edukacyjno-korekcyjne dla sprawców przemocy.

w górę

Tagi