Polska pomoc

 

Oświetlenie ośrodków zdrowia oraz szkolenia z zakresu instalacji systemów oświetleniowych w Południowym Sudanie

Obszar Południowego Sudanu został w znacznym stopniu zniszczony podczas wojny domowej (1983-2004). Do tej pory kraj ten boryka się z odbudową podstawowej infrastruktury, zaś budowa elektrowni i sieci przesyłowych prądu to perspektywa kolejnych 5-10 lat. W konsekwencji niedobory energii elektrycznej występują nawet w większych miastach Południowego Sudanu, a na obszarach wiejskich są one normą. Szczególnie trudna sytuacja panuje w ośrodkach zdrowia, gdzie prowadzenie zabiegów medycznych, często ratujących życie, konieczne jest również w godzinach nocnych.

W projekcie realizowanym w okresie 1 lipca – 31 grudnia 2013 r. w Aweil (stolicy stanu Północny Bahr El-Ghazal) w Sudanie Południowym brał udział jeden wolontariusz, który przebywał na miejscu przez okres trzech miesięcy (od 15 sierpnia do 15 listopada 2013 r.). Wykonawcą projektu była Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, natomiast partnerem lokalnym Misja PCPM w Sudanie Południowym.

Celem projektu była instalacja systemów oświetlenia słonecznego, przeprowadzenie szkoleń zawodowych z zakresu instalacji solarnych systemów oświetleniowych, i wsparcie techniczne pracowników ośrodków zdrowia oświetlonych w trakcie działań PCPM w ciągu lat ubiegłych.

W ramach prac zainstalowano 6 nowych systemów słonecznych w 5 ośrodkach zdrowia i budynku straży pożarnej. Zakupiono sprzęt szkoleniowy i oświetleniowy o łącznej wartości 7 000 zł. Zamontowano oświetlenie w 2 salach porodowych i 3 salach zabiegowych. W trzech miastach (Aweil, Gordhim, Malualkon) zorganizowano także szkolenia z zakresu instalacji systemów oświetleniowych, w których udział wzięło w sumie 100 osób. Przeprowadzono monitoring w 7 ośrodkach zdrowia, które zostały wyposażone w oświetlenie w czasie poprzednich projektów PCPM.

Po zakończeniu pobytu zorganizowano w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wystawę fotografii dokumentujących przebieg projektu, a także dwa spotkania tematyczne poświęcone wolontariatowi.

Organizator projektu szacuje, że ponad 40 000 pacjentów będzie korzystać z oświetlenia zainstalowanego przez PCPM w trakcie projektu.