Polska pomoc

Nagrody VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC rozdane!

26 listopada w warszawskiej Kinotece odbyła się Gala Rozdania Nagród VIII edycji Festiwalu HumanDOC, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przedstawiamy zwycięzców konkursu.

Jury festiwalu w składzie: Krzysztof Kopytko (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Adam Rostkowski (filmoznawca i fotograf), Marcin Radomski (kulturoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy), Anita Budziszewska i Iwona Wyciechowska (Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego), Aneta Sałajczyk (Fundacja HumanDOC) jednogłośnie zdecydowało, o tym, by Grand Prix ufundowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej 2017 dla Najlepszego Filmu Zagranicznego przyznać filmowi Delikatna Równowaga | Delicate Balance w reżyserii Guillermo Gracia Lopez.

Reżyser porusza tematykę problemów społecznych na wielu płaszczyznach. Delikatna równowaga to niezwykła realizacja, urzekające zdjęcia połączone z mistrzowskim doborem bohaterów. Duże wrażenie wywarł fakt, że jest to koprodukcja aż 9 krajów z całego globu. Przedstawienie tak różnych wątków, uzupełnionych naprawdę wyjątkową narracją finalnie tworzy bardzo złożony obraz współczesnego świata konfrontując widza z głęboką refleksją dotyczącą problemów uniwersalnych dla całego świata.

Nagrodę Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zdecydowano przyznać filmowi Arabski Sekret | Arabic Secret w reżyserii Julii Groszek.

Film Arabski Sekret w bardzo wrażliwy sposób pokazuje problem poszukiwania tożsamości. W dzisiejszych czasach wszelkiego rodzaju granice zacierają się, relacje międzyludzkie przybierają niespotykane kształty, a kilometry nie są już barierą. W tej bardzo elastycznej przestrzeni porusza determinacja głównego bohatera. Widz może od niego uczyć się otwartości, traktowania z szacunkiem innych kultur oraz tolerancji. Zwraca uwagę niezwykła muzyka, która pomogła sprawić, że oglądający bardzo utożsamia się z bohaterem i wchodzi z nim w bardzo osobistą relację.Nagrodę Specjalną dla najlepszego filmu prezentowaną on-line ufundowaną przez Uniwersytet Warszawski Jury zdecydowano przyznać filmowi Szkoła nr 3 | School #3 w reżyserii Georg Genoux Leisaveta Smith.

Film wyróżnia podejście do tematu wojny. Konflikt na Ukrainie pokazany jest  z perspektywy tych najbardziej poszkodowanych, czyli jednostek. To zbiór intymnych historii ludzi, którzy nie potrafią się pogodzić ze stratą bliskich. To zniszczone dzieciństwo i przymus do szybkiego dorastania. To symbolicznie pokazane zrujnowane marzenia i strach związany z brakiem perspektyw. To historie zagubionych dzieci, które musiały dorosnąć w tempie ekspresowym niezależnie od wszystkiego.

Jury Festiwalowe po raz pierwszy postanowiło przyznać dwa wyróżnienia konkursowym filmom. Pierwsze z nich trafia do reżysera Andrea Paco Mariani za film Żniwa | The Harvest. To pierwszy dokument musicalowy, który pokazyany jest na Festiwalu. Film pokazuje barwne spotkanie kultur i zachwyca sposobem, w jaki społeczność Hindusów dostosowała się do europejskich realiów. Kolejne wyróżnienie przyznano twórcy filmu Święta Woda | Sacred Water – Oliviera Jourdain. Film pokazuje Rwandę w zupełnie inny sposób. Nikt jeszcze nie mówił o tej społeczności w kontekście ich seksualności. Film pokazuje jak wygląda prawdziwe życie z perspektywy kobiety i pokazuje Afrykę, której nie znamy. 

Filmy konkursowe można oglądać do końca roku zupełnie za darmo w internecie: https://vod.pl/humandoc-miedzynarodowy-festiwal-filmowy

w górę

Tagi