Polska pomoc

Nagroda Ministra SZ za najlepszy film fabularny festiwalu Afrykamera 2009

16 października br.  Ambasador RP w Paryżu pan Tomasz Orłowski podczas specjalnie zorganizowanej uroczystości  wręczył panu Cheick Fantamady Camara, reżyserowi filmu Il va pleuvoir sur Conakry nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za najlepszy film fabularny festiwalu Afrykamera 2009 .

Afrykamera 2009 to czwarta edycja  organizowanego w Polsce  festiwalu filmów afrykańskich. Tegoroczny przegląd odbył się w pięciu miastach: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, co w tym roku pozwoliło pomysłodawcom wydarzenia  zorganizować  dodatkowe  atrakcje  (koncerty, spektakle, konferencje). Po raz pierwszy główną nagrodą festiwalu była nagroda Ministra Spraw Zagranicznych, przyznana  twórcy  najlepszego filmu fabularnego.

Reżyser najlepszego obrazu, Cheick Fantamady Camara urodził się w Konakry, a od 1997 r. mieszka w Paryżu. Na dobre przygodę z filmem rozpoczął w Burkina Faso, gdzie mieszkał przed przyjazdem do Europy. Zwycięski film Il va pleuvoir sur Conakry wszedł do francuskich kin w kwietniu 2008 r.

w górę

Tagi