Polska pomoc

Możliwość realizacji działań w ramach Regionalnego Funduszu Powierniczego UE w odpowiedzi na kryzys syryjski (MADAD)

Fundusz powierniczy MADAD ma na celu dostarczenie najpilniejszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku konfliktu syryjskiego. W pierwszej kolejności jest adresowany do uchodźców przebywających na terenach państw sąsiadujących z Syrią oraz do społeczności ich przyjmujących w Iraku, Libanie, Jordanii, Turcji oraz Egipcie. Zasięg operacyjny funduszu będzie rozszerzony o Bałkany Zachodnie, na terenie których masowo przebywają uchodźcy.

Założeniem funduszu jest zwiększenie długofalowej zdolności ww. państw do sprostania fali uchodźców. Będzie mógł również zostać wykorzystany na cele odbudowy samej Syrii po zakończeniu konfliktu.

Dotychczas uruchomiono 390 mln EUR na wieloletnie działania w ramach następujących sektorów:

Edukacja – 165 mln EUR

Budowanie odporności/Rozwój lokalny – 145 mln EUR

Zdrowie – 55 mln EUR

Woda/Warunki sanitarne/Higiena – 25 mln EUR

Polska w 2016 r. zadeklarowała wpłatę do budżetu funduszu w wysokości 3 mln EUR.  Akt Założycielski funduszu (Constitutive Agreement) przewiduje, że każdy dawca może przedstawić propozycję do realizacji działań finansowanych ze środków MADAD.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości realizacji działań w ramach funduszu MADAD oraz dokumenty bazowe znajdują się na stronie:

http://ec.europa.eu/enlargement/neighbourhood/countries/syria/madad/index_en.htm

W przypadku realnego zainteresowania i potencjału do realizacji przez polską organizację pozarządową działań w ramach funduszu MADAD, prosimy o kontakt: pomoc.humanitarna@msz.gov.pl  w celu udzielenia dalszych informacji.

 

w górę

Tagi