Polska pomoc

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Edukacja na tematy globalne poprzez serię spotkań, wydarzeń edukacyjnych oraz filmów dokumentalnych traktujących o wydarzeniach na świecie to praktyczna i skuteczna metoda przekazywania wiedzy. Pokaz kina globalnego rozwoju podczas Festiwalu HumanDOC ma pomóc zrozumieć polskim widzom sytuację w krajach rozwijających się w szerokim kontekście, uwrażliwić na potrzeby mieszkańców tych krajów, zwiększyć świadomość i pokazać jak sprawy światowe wpływają na życie codzienne ludzi. Festiwal dociera do szerokich grup beneficjentów o różnym stopniu wiedzy.

Adresatami Festiwalu są zarówno osoby, zainteresowane sprawami międzynarodowymi i problematyką globalną, jak i Ci, dla których będzie to pierwszy kontakt z taką tematyką. Festiwal spełnia swoja rolę jako cykliczne wydarzenie trwale oddziałujące na adresatów, które poszerza wiedzę i świadomość Polaków o globalnym rozwoju i polskim zaangażowaniu we współpracę rozwojową.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC to III modułowy projekt edukacyjny łączący kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Festiwalowi towarzyszy szereg wydarzeń edukacyjnych pogłębiających tematy prezentowane w filmach: pokaz kampanii społecznych, spotkania z autorami filmów, warsztaty tematyczne, wystawa i konkursy.

Festiwal to wydarzenia w Warszawie i wielu innych miastach, które poprzedza kampania promocyjno-informacyjna. Miejscem wykonywania projektu w Warszawie: jest Kinoteka w Pałacu  Kultury i Nauki oraz Staromiejski Dom Kultury (pokazy filmowe, spotkania z gośćmi, panele dyskusyjne). W kilkudziesięciu miastach w całym kraju zaplanowane zostały lokalne edycje festiwalu wraz z towarzyszącymi wydarzeniami edukacyjnymi. Ponadto, za pośrednictwem ogólnopolskiej filmowej platformy internetowej VOD.pl (pokazy filmów online) najciekawsze propozycje tegorocznej edycji Festiwalu dostępne będą dla widzów w całej Polsce.

W każdym kolejnym roku trwania projektu planowane jest zwiększenie liczby i/lub długości ekspozycji filmów w Internecie oraz liczby miast objętych działaniami projektu. W pierwszym roku (I module) organizatorzy założyli organizację festiwalu w 10 wybranych miastach, a w trzecim aż w 25. Natomiast na VOD.pl w I module zaprezentowanych zostanie ok. 8 wybranych filmów, w II module oprócz ekspozycji części filmowej oferty festiwalu w trakcie realizacji wydarzenia, 3 dodatkowe najlepsze filmy z I modułu trafią na stałe na portal, z kolei w trzecim roku trwania projektu stała oferta filmowa na VOD.pl poszerzy się o kolejne 5 filmów z II i III modułu. Łącznie za darmo po zakończeniu projektu będzie dostępnych dla odbiorców z całego kraju 8 filmów przedstawiających różne zagadnienia z zakresu edukacji globalnej.

Platforma filmowa, to nie jedyne miejsce w internecie, gdzie będą rozwijane działania projektowe. Będą one obecne w mediach społecznościowych, m.in. na You Tube, gdzie powstanie kanał festiwalu, na którym będą dostępne: transmisje z wydarzeń edukacyjnych festiwalu, takich jak panele dyskusyjne, wywiady z gośćmi festiwalu, zapowiedzi filmów.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Celem projektu jest trwałe budowanie i poszerzanie świadomości społeczeństwa polskiego na temat zrównoważonego rozwoju, SDG, globalnych współzależności rozwojowych, nierówności między krajami, idei niesienia pomocy oraz zaangażowania Polski we współpracę rozwojową, stworzenie platformy dyskusyjnej, w której spotkać się będą mogli widzowie, eksperci, filmowcy, dziennikarze i podróżnicy. Projekt ma uwrażliwić beneficjentów na sytuację w krajach Globalnego Południa i zaktywizować ich do działania.