Polska pomoc

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Od roku 1987 dzień 17 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Ubóstwo to problem powszechny - na świecie 1,4 miliarda ludzi żyje za mniej niż 1,25 dolara dziennie. Kwestia biedy dotyczy także krajów rozwiniętych, np. według danych z 2007 r.  co siódmy Polak żyje poniżej ustawowego progu ubóstwa. Skrajna bieda to nie tylko brak środków do życia, ale także sytuacja w której co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym nie chodzi do szkoły,  a ponad miliard ludzi nie ma stałego dostępu do wody pitnej.

W dniach 16-18 października na całym świecie organizowana jest akcja Wstań i zacznij działać! (Stand Up and Take Action!). W roku 2006 wzięło w niej udział 23 miliony ludzi, w 2007 - 47 milionów, a w zeszłym roku 116 milionów!

W Polsce od 2007 roku Międzynarodowemu Dniu Walki z Ubóstwem patronuje  Rzecznik Praw Obywatelskich. 17 października br. w Pałacu Belwederskim pod patronatem RPO odbędzie się IX Konwencja Ruchu przeciw Bezradności Społecznej pod hasłem „Przedsiębiorczość polska -  Strategia walki z ubóstwem w Polsce. Diagnoza i zadania na lata 2010 - 2015".

Warto przypomnieć, że decyzją Parlamentu i Rady Unii Europejskiej rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Historia, fakty i propozycje działań

w górę

Tagi