Polska pomoc

Konkurs filmów nt. Milenijnych Celów Rozwoju - nagroda dla Polaka

Z przyjemnością informujemy, że tegoroczną Europejską Nagrodę Obywateli dla wsparcia Milenijnych Celów Rozwoju ONZ zdobył młody polski autor Michał Wilczek. Pomysł pokazania w 30-sekundowym spocie warunków pracy i różnic w wynagrodzeniu między Europą a Azją okazał się najciekawszym spośród przesłanych na konkurs prac. Muzykę do filmu napisał amerykański piosenkarz i kompozytor Moby.

Premiera filmu i wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej gali w Berlinie, 3 lutego 2011. Laureat odebrał nagrodę z rąk wiceprzewodniczącej Bundestagu Katrin Göring-Eckardt i reżysera Anno Saula, w obecności m.in. polskiego ambasadora Marka Prawdy.

Nagroda "Sukuma Millennium Award" wspiera przyjęte w 2000 roku Milenijne Cele Rozwoju oraz ideę Sprawiedliwego Handlu. W ramach konkursu obywatele państw europejskich, bez względu na wiek, mogą zrealizować krótki film poruszający problem ubóstwa na świecie. Przy jego produkcji laureat konkursu otrzymuje profesjonalne wsparcie techniczne. Po zakończeniu produkcji film trafia do niemieckich kin.

"Sukuma" we wschodnioafrykańskim języku suahili oznacza "wstawać, powstawać", "bronić się, opierać się" lub "zachęcać, pobudzać".

 

Na podst. inf. PAP

w górę

Tagi