Polska pomoc

 

III Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC

Projekt realizowany był w okresie od 1 maja  do 31 grudnia 2012 r. na terenie Warszawy i 9 miast Polski (Ciechanów, Skierniewice, Tarnowskie Góry, Kraków, Kielce, Zamość, Garwolin, Wrocław, Opole). Celem projektu było poszerzenie świadomości społeczeństwa polskiego na temat rozwoju na świecie i globalnych współzależności rozwojowych. Przegląd filmów prezentujących zagadnienia dotyczące globalnego rozwoju miał przybliżyć widzom rzeczywistość krajów ubogich, zachęcić ich do działania i umożliwić wymianę doświadczeń ze specjalistami. Projekt dążył również do przekazania informacji na temat Milenijnych Celów Rozwoju i zaangażowania Polski we współpracę rozwojową.

Podczas 4-dniowego festiwalu HumanDoc w Sali Kinoteki PKiN w Warszawie pokazano 27 filmów i 10 reklam społecznych z całego świata w ramach. Filmy prezentowane w dniach 25-28 października 2012 r. poruszały tematykę globalnego rozwoju, pokazując globalne współzależności, problemy i wyzwania. Wyróżnione zostały następujące produkcje:

  • film „Afgański idol” (ang. Afghan Star) Havany Marking otrzymał nagrodę Grand Prix dla filmu zagranicznego;
  • film „18 kg” Kacpra Czubaka otrzymał nagrodę Grand Prix dla filmu polskiego;
  • film „Krew w twoim telefonie” (ang. Blood in the Mobile) Franka Piaseckiego otrzymał nagrodę Publiczności Warszawskiej;
  • film „Szyb nr 8” (ang. Pit No 8) Marianny Kaat otrzymał wyróżnienie.

Zorganizowano również 4 panele dyskusyjne i dodatkowe spotkania z autorami po emisjach filmów. Współorganizatorami paneli był Instytut Stosunków Międzynarodowych UW i Amnesty International. Wśród poruszonych tematów znalazła się kwestia pomocy rozwojowej w Afryce, model rozwojowy Azji, konsekwencje wydarzeń tzw. Arabskiej Wiosny, i prawa człowieka. W filmowych projekcjach na terenie Warszawy wzięło udział 2357 widzów, w panelach dyskusyjnych uczestniczyło 285 osób.

Kolejnym działaniem był warsztat filmowy związany z aspektami pracy w krajach Globalnego Południa. Poza pokazami w Kinotece, na internetowej  platformie IPLEX.pl umieszczono 15 filmów dostępnych przez miesiąc. Poza Warszawą, filmy pokazano również w 10 kinach w całej Polsce. Pokazy te przyciągnęły łącznie 1 155 widzów. Przeprowadzony został konkurs na najlepszą pracę literacką inspirowaną filmami festiwalowymi, współorganizowany przez Instytut Stosunków Międzynarodowych UW, i konkurs na portalu społecznościowym Facebook. W Warszawie zorganizowano 5 spotkań z twórcami, bohaterami filmów i ekspertami. W ciągu tygodnia podczas trwania festiwalu, w hallu Kinoteki zainstalowano wystawę promującą wiedzę o sytuacji w krajach Globalnego Południa, użyczoną przez MSZ.

Według danych organizatora projektu liczba odbiorców wszystkich powyższych działań przekroczyła 27 000 osób.