Polska pomoc

 

Globalnie-Odpowiedzialnie. Zajęcia edukacyjne dla nauczycieli i młodzieży - edycja II

Projekt realizowany był w okresie od 15 maja do 31 grudnia 2012 r. w Krakowie, i w miejscowościach woj. podkarpackiego (Uherce Mineralne, Olszanica, Bóbrka, Rakowa, Jasienica Rosielna), woj. małopolskiego (Gorlice, Jordanów, Chełmek, Klecza Dolna), woj. świętokrzyskiego (Radoszyce), woj. śląskiego (Częstochowa, Pszczyna) i woj. opolskiego (Prószków, Kędzierzyn – Koźle). Projekt miał na celu zwiększenie świadomości na temat zagadnień związanych z edukacją globalną i globalnymi współzależnościami wśród nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W ramach działań projektowych w Krakowie  zorganizowano szkolenia dla nauczycieli z zakresu edukacji globalnej i konsumenckiej na dwóch poziomach zaawansowania, w których wzięło udział łącznie 89 uczestników. Stworzono również publikację z materiałami edukacyjnymi dot. praw człowieka pt. „Prawa człowieka w edukacji globalnej – źródła, wiedza, praktyka. Materiały dla nauczycieli”, składającą się z części teoretycznej, dydaktycznej i materiałów pomocniczych. Publikacja została wydana w nakładzie 2000 egz. Przygotowano również dodruk publikacji z 2011 r. (komiks dla młodzieży i publikację dla nauczycieli pt. „Globalnie-Odpowiedzialnie”) w nakładzie 3000 egz. Wszystkie materiały stworzone w ramach projektu były dystrybuowane bezpłatnie wśród zainteresowanych.

Przygotowano i przeprowadzono warsztaty dla młodzieży w szkołach biorących udział w projekcie. Warsztaty miały na celu uświadomienie młodzieży znaczenia współzależności globalnych i przenikania systemów kulturowych, ekonomicznych, politycznych itp. W dzisiejszym świecie. Przeprowadzono łącznie 82 godziny zajęć z 419 uczniami z 15 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zorganizowano również wirtualne działania w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2012 poprzez grę edukacyjną w serwisie Facebook. Organizator szacuje, że 2325 osób uczestniczyło w wirtualnych wydarzeniach. Wspólnie z krakowskim oddziałem PAH zorganizowano również bezpłatny pokaz filmu „Spragniony Świat”.