Polska pomoc

 

Festiwal filmowo-edukacyjny "Globalny rozwój w kinie"

W okresie od 1 sierpnia do 30 grudnia Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie we współpracy z Fundacją Mediów Społecznie Zaangażowanych "HumanDoc" oraz Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej zrealizowało projekt, którego beneficjentem ostatecznym byli uczestnicy festiwalu reprezentujący dwie duże grupy społeczne: osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniach kulturalnych i festiwalach filmowych oraz osoby zainteresowane szeroko pojętą tematyką społeczną, sprawami międzynarodowymi i problematyką globalną.

Celami projekty było pogłębienie wiedzy beneficjentów projektu na temat rozwoju na świecie oraz pomocy rozwojowej, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy świadczonej przez Polskę. Widzowie festiwalu mogli uczestniczyć w pokazach filmów i panelach dyskusyjnych, a dla młodszych uczestników przewidziano specjalne warsztaty. Komponentami projektu były spotkania z twórcami, panele dyskusyjne i lekcje dla szkół, a także pokazy internetowe i przegląd wybranych filmów festiwalu w kinach DKF w całej Polsce. W ramach Festiwalu, który odbył się w Warszawie w dniach 16-18 października 2010 r. wyświetlone zostały 23 bloki pokazowe filmów dokumentalnych, reportaży i reklam społecznych. W sumie zostało pokazanych 28 filmów oraz 10 kampanii społecznych emitowanych przed blokami filmowymi. W Festiwalu organizowanym w Warszawie wzięło udział ok. 1 800 osób (w tym widzowie festiwalu, odbiorcy paneli, spotkań z twórcami, programu edukacyjnego dla szkół w trakcie festiwalu). Pokazy internetowe zgromadziły 6 285 widzów, a pokazy w kinach w Polsce 2 082 osoby. Projekt festiwalu filmowego, poprzez swoją część konkursową, nabrał również zasięgu międzynarodowego i w procesie rekrutacji filmów na Festiwal wzięło udział ponad 100 filmów z całego świata.

Formuła projektu umożliwiła beneficjentom korzystanie z jego rezultatów po zakończeniu  poprzez stronę internetowa projektodawcy: www.ethnomuseum.pl, na której została założona zakładka Festiwalu „Globalny Rozwój w Kinie” (aktywna również po zakończeniu projektu). Beneficjenci projektu mogli ponadto korzystać z blogu festiwalu na stronie internetowej http://ethnomuseum.pl/blog.