Polska pomoc

Europejskie Dni Rozwoju 2009

WSPÓLNY ROZWÓJ 

Europejskie Dni Rozwoju to główna europejska platforma dyskusyjna poświęcona globalnym wyzwaniom w najważniejszych dziedzinach: dobre rządy, zmiany klimatu, międzynarodowe finanse, handel, bezpieczeństwo żywności, woda, energia, rola mediów oraz prawa człowieka i opieka socjalna. W poprzednich edycjach nierzadko udział brali ministrowie, głowy państw  i rządów oraz znani na całym świecie liderzy, jak Desmond Tutu, Kofi Annan, Richard Branson, Wangari Maathai czy Aminata Traore.

KSZTAŁTUJĄC POLITYKĘ

Tegoroczna edycja odbędzie się w Sztokholmie w dniach 22-24 października 2009 r., a zatem miesiąc po szczycie G20 w Pittsburghu, dwa tygodnie po spotkaniu MFW i Banku Światowego w Stambule i sześć tygodni przed kopenhaską konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu. Dlatego też główne tematy Europejskich Dni Rozwoju 2009 to globalna reakcja na spadek koniunktury gospodarczej i zmiany klimatyczne oraz wyzwania dla demokracji i rozwoju.

ZNEUTRALIZOWAĆ WPŁYW EMISJI CO2

Organizacja wydarzenia na tak dużą skalę z udziałem ludzi z całego świata będzie nieuchronnie skutkować dodatkową emisją dwutlenku węgla. Dyskusja nad globalnymi wyzwaniami w dziedzinie rozwoju na międzynarodowym spotkaniu byłaby nieodpowiedzialną inicjatywą, gdyby zignorowano wpływ samego wydarzenia na środowisko - zwłaszcza że z powodu globalnego ocieplenia miliony ludzi mogą popaść w ubóstwo. Wpływ emisji CO2 wygenerowanych podczas Dni Rozwoju można jednak zrównoważyć, wspierając szereg programów, w ramach których inwestuje się na całym świecie w efektywność energetyczną. Dlatego też wystawców i organizatorów wydarzeń towarzyszących poproszono o udzielenie finansowego wsparcia wybranemu przez siebie programowi, aby skompensować skutki emisji.

OTWARTE DEBATY, RÓŻNE PUNKTY WIDZENIA

Każdy może zabrać głos na forum Europejskich Dni Rozwoju. Skład paneli dyskusyjnych jest wyrównany pod względem płci i miejsca pochodzenia. Ich otwarty charakter sprzyja tworzeniu grup będących prawdziwą mieszanką przywódców politycznych, posłów, pracowników międzynarodowych instytucji, władz lokalnych i organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, a także przedstawicieli świata akademickiego i badawczego, środowiska mediów i młodzieży. Każdy z uczestników może zaproponować wystąpienie prelegenta, wydarzenie, spotkanie w ramach sieci czy wystawę. Ten demokratyczny styl organizacji sprawia, że program Dni Rozwoju obejmuje ponad 30 wydarzeń, z których połowę zgłosili sami uczestnicy.

Wydarzenie organizuje Komisja Europejska we współpracy ze sprawującą przewodnictwo w Radzie UE Szwecją.

w górę

Tagi