Polska pomoc

EED gotowy do działania

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji (EED) gotowy do działania

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji jest gotowy do podjęcia działań na rzecz wspierania procesów demokratyzacyjnych w krajach Europejskiego Sąsiedztwa. W dawnej siedzibie polskiej ambasady w Królestwie Belgii rusza Sekretariat Funduszu. 

W dniu 27 maja br. w Brukseli odbyła się uroczystość otwarcia Sekretariatu EED, w której wziął udział Minister R. Sikorski. Uroczystości towarzyszyła mini wystawa demokratycznego plakatu oraz prezentacja najciekawszych niezależnych blogów i portali z krajów Europejskiego Sąsiedztwa. W uroczystości wziął także udział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius. 

Siedziba Funduszu, któremu będzie szefował obecny wiceminister spraw zagraniczny Jerzy Pomianowski, będzie mieścić się w dawnym budynku ambasady RP w Królestwie Belgii użyczonym na ten cel. 

Europejski Fundusz na rzecz Demokracji, który jest jedną z flagowych polskich inicjatyw na forum UE, uzupełni europejską ofertę instrumentów wsparcia demokracji, rządów prawa i praw człowieka w krajach Europejskiego Sąsiedztwa. Idea powołania EED zrodziła się w odpowiedzi na brutalne stłumienie przez władze protestów po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2010 oraz falę wystąpień przeciw dyktaturom w krajach Afryki Północnej wiosną 2011 roku. W krótkim czasie inicjatywa zyskała wsparcie państw członkowskich UE, Wysokiej Przedstawiciel C. Ashton, Komisji Europejskiej, w tym Komisarza S. Fuele i Parlamentu Europejskiego.

W ciągu tych dwóch lat demokracja na obszarze Europejskiego Sąsiedztwa nie zapuściła na dobre korzeni. Sytuacja pozostawia nadal wiele do życzenia – i tu pojawia się miejsce dla EED. Jesteśmy tutaj, aby wspierać tych, którzy są osamotnieni. Gdyż to właśnie oni, wyborcy – zwykli ludzie, społeczeństwo obywatelskie, oddolne ruchy społeczne – powinni mieć swój udział w rządzeniu w swoich krajach – podkreślił minister Sikorski. 

Otwarcie Sekretariatu oznacza, że już w lipcu EED zacznie przyjmować wnioski o wsparcie działań demokratyzacyjnych w krajach Partnerstwa Wschodniego i Południowego Sąsiedztwa, a pierwsze granty zostaną przekazane wczesną jesienią. Fundusz będzie w najbliższych 3 latach dysponował środkami w wysokości 25 mln Euro.

Zapraszamy również na stronę EED (www.democracyendowment.eu).

w górę

Tagi