Polska pomoc

Dzięki Polskiej pomocy gruzińscy ratownicy górscy ratują skuteczniej

Wizyta studyjna gruzińskich ratowników górskich z rejonu Kazbegi i Svanetii oraz gruzińskich przedstawicieli administracji odbyła się w Polsce w dniach 20-27 października 2018 r.

Była ona wynikiem trzyletniej współpracy w ramach projektu „Wsparcie administracji w tworzeniu struktur ratownictwa górskiego w Gruzji region Svanetia i rejon masywu Kazbegi” realizowanego przez Fundację Międzynarodowe Centrum Wsparcia i Rozwoju (ICAD – International Core for Assistance and Development). Miała ona na celu dalszy rozwój ratownictwa górskiego w Gruzji dzięki wsparciu Polskiej pomocy. Poprzez udział  w licznych specjalistycznych wykładach oraz pokazach przeprowadzonych przez doświadczonych instruktorów Grupy Beskidzkiej i Grupy Podhalańskiej GOPR, a także instruktorów TOPR, goście poszerzyli swoją wiedzę i sprawność techniczną w reagowaniu na zagrożenie życia i zdrowia.

Ćwiczenia gruzińskich ratowników górskich 3 Fot. Fundacja ICAD

Program obejmował m.in. sposoby wykorzystania śmigłowca w akcjach górskich, sposoby użytkowania sprzętu medycznego, system szkolenia psów ratowniczych, system ratownictwa ścianowego oraz ratownictwo w obrębie górskich rzek. Działania Fundacji koncentrują się na organizacji szkoleń teoretycznych i praktycznych ratowników górskich w Gruzji, a także ich doposażeniu w niezbędny profesjonalny sprzęt ratowniczy. Projekt jest współfinansowany w ramach programu współpracy rozwojowej Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

w górę

Tagi